Mikołaj Kopernik, syn renesansu

W naszej szkole realizowany jest projekt- Mikołaj Kopernik, syn renesansu, dofinansowany przez Zarząd Powiatu Mieleckiego i Koło Gospodyń Wiejskich w Tuszymie. Celem zadania jest przybliżenie postaci przedstawiciela renesansu, wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Projekt ten jest adresowany do uczniów młodszych i starszych klas. Zadania będą realizowane w szkołach w Tuszymie i Otałęży, umożliwią głębsze poznanie wybitnej postaci- patrona roku 2023 oraz integrację uczniów z obydwu szkół. W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące działania:

– „Miejsce Ziemi w Kosmosie” – warsztaty w objazdowym Planetarium dla uczniów klas I – VIII, podczas których uczniowie poznają założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego.

– „Złap Słońce” – pozalekcyjne warsztaty manualne dla uczniów klas starszych, podczas których pod opieką prowadzącej, pani  Lidii Płotnikiewicz, uczniowie wykonają własny Układ Słoneczny oraz poszerzą wiedzę na temat dokonań Mikołaja Kopernika.

– „Pierniki to Toruń, a Toruń to Kopernik” – warsztaty wyrobu i dekoracji pierników dla dzieci młodszych, które w naszej szkole poprowadzi pani Agnieszka Zadrapa.

– „Przez wiedzę do gwiazd” – wizyta studyjna uczniów klasy VIII w II Liceum Ogólnokształcącym  im. Mikołaja Kopernika w Mielcu oraz Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa. Będzie to wspólny wyjazd uczniów klas ósmych ze szkół w Otałęży i Tuszymie.