Z wizytą w Pasiece

20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczół. Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności.

Aby poznać bliżej zwyczaje pszczół i funkcję jaką pełnią w całym ekosystemie 29 maja uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki z grupy Kubusia Puchatka udali się do pasieki Państwa Wójtowiczów w Otałęży.

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Niezastąpiona jest rola jaką odgrywają w przyrodzie. To dzięki nim w jesieni możemy cieszyć się z obfitych zbiorów, bo to właśnie pszczoły, zbierając wiosną nektar z kwiatów zapylają poszczególne kwiatostany, aby te mogły zamienić się w smaczne i zdrowe owoce. Dzięki pszczołom, możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu.

Uczniowie podczas wizyty poznali pracę pszczelarza, dowiedzieli się jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły, które i za co są odpowiedzialne. Dowiedzieli się, że na czele stoi przywódca, w ulu jest nią królowa – matka, która jest najważniejsza w całej „pszczelej rodzinie” , to ona znosi jaja z których wylęgają się młode. Na własne oczy zobaczyli królową pszczół. W ulu są też pszczoły robotnice: zbieraczki miodowe i pyłkowe, magazynierki i trutnie. Każdy ma określoną funkcję jaką pełni w ulu i ciężko pracuje dla dobra całej społeczności. Dowiedzieli się też dlaczego pszczoły tańczą, ile średnio miodu zbierają w ciągu swojego życia, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód.

Uczniowie mogli też obejrzeć z bliska jak wygląda skrupulatnie wypełniony plaster miodu, zobaczyć odymiacz i ubranie pszczelarza,a nawet je przymierzyć oraz mieli okazję skosztować różnych rodzajów miodów.

Bardzo dziękujemy Państwu Wójtowiczom za miłe przyjęcie, ciekawe zajęcia i przekazaną wiedzę.