Wycieczka z historią w tle

29 września 2022 r. odbył się wyjazd edukacyjny uczniów klas VII i VIII naszej szkoły do Pustkowa i Blizny. W Pustkowie uczniowie zwiedzili Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci. Ekspozycja usytuowana u stóp miejsca pamięci obrazuje historię i działanie obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” w Pustkowie, w latach 1940 – 1944, a ponadto cały kontekst dziejów powiatu dębickiego i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Istotnym jej elementem są rekonstrukcje głównych zabudowań poligonu i obozów pracy. Na wystawie można zobaczyć także oryginalne wyposażenie wnętrz, pochodzące z tamtej epoki oraz setki eksponatów i dokumentów związanych z historią dzisiejszych terenów Gminy Dębica w latach 1939 – 1945. W skład Ekspozycji wchodzą multimedialne wystawy i prezentacje. Ta niecodzienna lekcja historii dostarczyła wiedzy o działaniu obozów pracy przymusowej i losie tysięcy ofiar czasów grozy i pogardy.
Blizna – to miejsce, w którym w latach II wojny światowej znajdował się niemiecki poligon doświadczalny, gdzie testowano broń rakietową V1 i V2. Dzisiaj jest to teren Parku Historycznego Blizna, na terenie którego zgromadzono odnalezione w okolicach miejscowości części rakiet, bomb, pocisków oraz inne pozostałości po walkach w 1944 r. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się makiety bezzałogowego samolotu-pocisku o napędzie odrzutowym – nazwanym później V-1 oraz rakiety V-2. Największą atrakcją okazał się samolot Antonow An-2, gdyż uczniowie mogli wejść do środka i zasiąść za sterami.
Zwieńczeniem wycieczki było ognisko integracyjne. Wszyscy miło spędzili czas i mimo niesprzyjającej aury z pewnością zapamiętają tę niecodzienną lekcję historii.