Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodziliśmy 1058. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek naszej państwowości. Za datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Sejm RP w 2019 roku ustanowił 14 kwietnia świętem państwowym.

Z tej okazji odbyła się w naszej szkole uroczystość. Uczniowie z klasy 5 i 6 przedstawili krótką inscenizację przybliżającą ówczesną sytuację polityczną kraju oraz okoliczności przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I. W celu odtworzenia tej sceny posłużono się niezwykłym rekwizytem – oryginalną drewnianą chrzcielnicą, pochodząca z kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górkach.

Po części artystycznej przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy naszych uczniów. Odbył się quiz, podczas którego odpowiadali oni na pytania związane z początkami naszej ojczyzny. Wszyscy uczestnicy z entuzjazmem podeszli do rywalizacji, która dostarczyła im wiele radości i satysfakcji. Zwycięską drużyną okazała się ostatecznie klasa 5, zdobywając największą ilość punktów. Wyrazy uznania należą się jednak wszystkim zaangażowanym, którzy udowodnili, że pamięć o tak ważnych wydarzeniach sprzed wieków jest wciąż żywa.