POKAZY RATOWNICTWA WODNEGO W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNI BŁĘKITNI”

29 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, które odbyło się nad zalewem w Otałęży. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni -szkoła przyjazna wodzie”, w którym w tym roku szkolnym aktywnie uczestniczy klasa V.

„Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy,
a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej”.

Uczestnicy przedsięwzięcia wzięli udział w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą oraz udzielania pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ktoś zaczyna się topić. Ponadto mięli niebywałą okazję obserwować pokazy ratownictwa wodnego. W trakcie przeprowadzonych działań, uczniom został zaprezentowany sprzęt do ratownictwa wodnego i jego praktyczne zastosowanie.

Po pokazach odbyły się pikniki klasowe spędzone w miłej atmosferze na łonie natury.

Składamy serdeczne podziękowania Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu za poświęcony czas, przedstawienie uczniom zawodu strażaka, ratownika wodnego oraz utrwalenie wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą.