Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

W dniu 5 października uczniowie klas 4 – 8 brali udział w Podkarpackim Kongresie Pamięci Narodowej pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Wydarzenie odbywało się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2AArena w Jasionce k. Rzeszowa. W ramach warsztatów uczniowie mieli możliwość poznania historii w niecodzienny sposób.

Dla uczniów z klasy 4 i 5 w czasie wydarzenia prezentował się „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzielił się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa. Po przedstawieniu uczniowie mogli wyrazić swoją artystyczną ekspresję poprzez malowanie symboli i postaci związanych z II wojną światową.

Z kolei uczniowie klasy 6 i 7 wzięli udział w warsztatach „Drużyna Inki”, podczas których poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W drugiej części warsztatów nasi uczniowie wzięli udział w praktycznym szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali podręczne apteczki.

Natomiast uczniowie klasy 8 w strefie nowych technologii, dzięki goglom VR mogli spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów albo wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta była konspiracyjna drukarnia, aby wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej.

Dodatkowo prócz uczestnictwa w warsztatach uczniowie mogli zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie m.in. Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej. Obecni byli także rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

Będąc w Jasionce, nie mogliśmy pominąć wizyty w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”, gdzie ponad 200 interaktywnych eksponatów daje możliwość rozwoju wyobraźni, poszerzenia wiedzy oraz zaspokojenia ciekawości młodych odkrywców. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i odpoczywali w specjalnie przygotowanych strefach ciszy.