Grupa Małego Odkrywcy

Międzynarodowy Dzień Kropki

Nietypowe święto w naszej grupie miało na celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości, przełamanie barier nieśmiałości, poszukiwanie odwagi w odkrywaniu własnych talentów. 15 września przyszliśmy ubrani w kropki, zarówno w te duże jak i te mniejsze. Poznaliśmy historię Vashti oraz jej nietypowej “KROPKI”. Na placu przedszkolnym powstała prawdziwa sztuka ulicy wykonana na stretchu. Malowanie zwyczajnych kropek przyniosło wiele radości i satysfakcji.

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

W Grupie Małego Odkrywcy pierwszy tydzień września upłynął na poznaniu i utrwaleniu norm i zasad, które powinny być w niej przestrzegane. Po ich przypomnieniu stworzyliśmy “Kodeks Przedszkolaka”, który przez cały rok będzie nam przypominał o złożonych obietnicach.

Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023

” BĄDŹ DZIECKIEM JAK NAJDŁUŻEJ, JAK DZIECKO BAW SIĘ I ŚMIEJ, I KOCHAJ TAK JAK DZIECKO, I DOBROĆ DZIECKA MIEJ…”

W Grupie Małego Odkrywcy zbliżający się czas Świąt Wielkanocnych postawił wszystkich w stan gotowości. Nastało ciasteczkowe szaleństwo, przygotowywanie świątecznych upominków oraz udział w Gminnym Konkursie Wielkanocnym na najpiękniejszą pisankę, palmę i stroik świąteczny. Wszystkie dzieci ambitnie podjęły się różnych aktywności. Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!


Spotkanie z Adwokatem

27 marca 2023 r. w naszej grupie gościliśmy panią Asię, która z zawodu jest adwokatem. Dzieci poznały zadania prokuratora, sędziego i adwokata. Pani Asia przypomniała dzieciom ich prawa oraz obowiązki. Mali Odkrywcy mieli również okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć strój pracownika sądowego – czarną togę z zielonym żabotem. Dziękujemy za tak cenne wskazówki i słodki upominek.


POWITANIE WIOSNY

„Leci pliszka spod kamyczka: Jak się macie dzieci!
Już przybyła wiosna miła,
już słoneczko świeci!”
M. Konopnicka

Grupa Małego Odkrywcy z ogromną radością powitała wiosnę. Wiosenne memory, zabawy muzyczno-ruchowe z instrumentami, ze wstążkami oraz zajęcia kulinarne, na których powstały smaczne motyle to niektóre
z aktywności naszych Małych Odkrywców. Wiosenne przebudzenie to wspaniały czas, w którym można podzielić się z najbliższymi wiosennymi życzeniami i własnoręcznie wykonanymi kartkami. I nie zapomnijmy o zajęciach małego ogrodnika – zabawy badawcze z ziemią to zawsze niesamowite wyzwanie 🙂


21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Grupa Małego Odkrywcy kilka dni wcześniej również poznała tajniki wiedzy na temat dzieci z Zespołem Downa świętując ten dzień pod nazwą – Dzień Kolorowej Skarpetki. Włączając się w międzynarodową akcję dzieci założyły tego dnia dwie różne kolorowe skarpetki. Mali Odkrywcy na podstawie prezentacji multimedialnej „Lekarki Bajkopisarki” poznały Marcelinkę z jednym dodatkowym motylkiem (chromosomem). Dzieci chętnie wysłuchały pokazu i próbowały dostrzec i zrozumieć różnice oraz podobieństwa, które łączą je z dziećmi z zespołem Downa.


Dzień Kobiet w Grupie Małego Odkrywcy był okazją do wspólnej zabawy oraz podkreślenia wyjątkowości naszych małych Kobietek. Tego dnia zorganizowaliśmy wybory Małej Miss. Dziewczynki brały udział w wielu konkurencjach, dzięki którym wyłoniliśmy miss wielu kategorii, m.in.: „ Najbardziej Roześmiana Miss”, „Miss najdłuższego Kucyka”, „Miss Szybkiego Liczenia” czy „Miss Zgadywanek”. Chłopcy pełnili rolę JURY. Na zakończenie dnia wszyscy otrzymali upominki zakupione przez rodziców, a dziewczynki dodatkowo otrzymały kwiaty od swoich kolegów.
Serdecznie dziękujemy!


Mali Odkrywcy w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – 2 marca 2023 r.

Tego dnia przeżyliśmy niesamowita przygodę w czarodziejskiej krainie bajek.
Podróż zaczarowanym pociągiem, wizyta w magicznym ogrodzie, kukiełkowy teatr czy spotkanie z samym gospodarzem – Koziołkiem Matołkiem, to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla naszej grupy.
Wycieczka do świata bajek i baśni jest wspaniałą alternatywą dla naszej codziennej edukacji.


14 luty upłynął w naszej grupie jako: „Dzień Przyjaźni”

To wspaniała okazja do przypomnienia sobie, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz kim jest prawdziwy przyjaciel.

Tego dnia odwiedziliśmy Grupę Kubusia Puchatka, która oczywiście miło nas przyjęła.

Nie zabrakło wspólnych zabaw, uśmiechów czy przytulasów, a wszystko po to, by pamiętać, że:

„… przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje,

przyjaźni się nie kupuje, tylko ofiaruje”.


Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – BELGIA

To państwo z czekolady słynie,

Która się w waszych ustach rozpłynie

W nim powstały też frytki

Z majonezem, to ich faworytki

Państwo bogate, chociaż jest nieduże
w Europejskiej Unii ”na górze”.
0

Podróż po Belgii rozpoczęliśmy od poznania flagi państwa, jej stolicy oraz najważniejszych zabytków. W kolejnej części odbyło się spotkanie z Muzykiem. Pan Andrzej przedstawił nam krótką historię słynnego instrumentu, którego korzenie sięgają właśnie do naszego omawianego kraju. Dzieci z uznaniem słuchały wybrzmiewających dźwięków saksofonu. Muzyczną przygodę zakończył wspólny śpiew. Dzieci poznały belgijskie smakołyki, którym tak trudno się oprzeć. Każdy przedszkolak dowiedział się także, że to właśnie Belgowie są twórcami znanej bajki dla dzieci pt. „Smerfy”. Na zakończenie naszej podróży podziwialiśmy wspaniałe lapbooki, które Mali Odkrywcy tworzyli przez cały „pobyt w Belgii”.


Spotkanie z Pielęgniarką – Ratownikiem Medycznym

31 stycznia 2023 roku gościliśmy w naszym przedszkolu

Pielęgniarkę – Ratownika Medycznego.

Pani Marysia przekazała dzieciom informacje na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacji zagrożenia życia kogoś bliskiego.

Mali Odkrywcy uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej,

a największą atrakcją była część praktyczna – ćwiczenia na fantomie.

Jeszcze raz dziękujemy za wartościowe spotkanie!


Dzień zimowych wrażeń

Zimę możemy poznawać na wiele różnych sposobów. Tym razem zimowe barwy utrwaliliśmy kosztując pyszne zimowe desery. Udało nam się nawet zorganizować śniegową bitwę mimo braku prawdziwego śniegu. Zimowe melodie dodawały uroku, a prawdziwym wyzwaniem było stworzenie zimowej scenerii na streczu.


MAGICZNYCH TYCH ŚWIĄT…

Okres przedświąteczny to czas przygotowań także i w naszej grupie. Każda okazja jest dobra, by wspólnie spędzić miłe chwile. Dzień świątecznej skarpetki wywołuje uśmiech na twarzy każdego Małego Odkrywcy i przypomina jak ważna jest przyjazna atmosfera. Wspólne zabawy, pieczenie pierników czy finał świątecznego konkursu bożonarodzeniowego to cudowny czas przypominający o magii tych świąt.


6 grudnia to wyjątkowy dzień dla Małych Odkrywców. Radość towarzyszyła całej Grupie od samego rana. Wreszcie zawitał do nas długo oczekiwany niesamowity Gość – MIKOŁAJ we własnej osobie. Tradycyjnie jak co roku Mali Odkrywcy zaśpiewali Mikołajowi powitalną piosenkę,  wręczyli upominkową kartkę i oczywiście otrzymali atrakcyjne prezenty. Z utęsknieniem czekamy na kolejne Mikołajki 🙂


„Czary mary, czary mary!

To są rzeczy nie do wiary!

Słońce świeci, deszczyk pada

Czarownica się pojawia!

Czary mary, czary mary!”

ANDRZEJKI w naszym przedszkolu to okazja do wspólnej wyjątkowej zabawy. Dzieci poznały najpopularniejsze wróżby i mogły zobaczyć „prawdziwą” magię.Czas urozmaicały zabawy z muzyką z wykorzystaniem sigumy.


21 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy w naszej grupie pod ważnymi hasłami:

TOLERANCJA I ŻYCZLIWOŚĆ.

Głównym celem naszej akcji było zwrócenie uwagi na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie pozytywnych emocji wśród napotkanych nam osób.Tego dnia Przedszkolaki dowiedziały się, ze każde dziecko ma prawa niezależnie jak wygląda, jaką religię wyznaje czy jaką ma sprawność. Samodzielnie wykonane kwiaty i wręczone spotkanym na spacerze osobom miały uświadomić wszystkim, że życzliwość kryje się nawet w najdrobniejszej rzeczy.


18 listopada 2022 r. każdy Przedszkolak ze starszej grupy oficjalnie został pasowany na Małego Odkrywcę. Swoim zaangażowaniem w przygotowania do tej ważnej uroczystości dzieci pokazały, że są prawdziwymi odkrywcami poszukującymi własnych pasji. Wykorzystując swoje umiejętności, odwagę i ambicje na scenie „czuli się jak ryby w wodzie” – prawdziwi mali wielcy artyści. Rodzice uświetnili uroczystość swoją obecnością oraz przygotowanym poczęstunkiem.


11 listopada – Święto Niepodległości

” To właśnie Polska, to jest mój kraj,

W mym serduszku Polska kryje się…”


Wyjazd do kina

Dnia 9 listopada 2022 r. Grupa Małego Odkrywcy pojechała do kina w Mielcu. Wyjazd był kolejną wspaniałą formą integracji naszej grupy. Dzieci miały okazję poznać nową odsłonę  Kopciuszka znanej, klasycznej baśni w filmie animowanym/ przygodowym: “Kopciuszek i kamień życia”


Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie cz. I

“Pomyśl, czy ludzie nie mają racji,

że jadą urlop spędzić w Chorwacji.

Wody tam zawsze ciepłe i czyste,

plaże rozległe i kamieniste…”

J. Lewandowski

Tegoroczny cykl zajęć z serii odkrywania krajów europejskich zaczęliśmy od Chorwacji. Jak to miło w październiku poczuć powiew wakacyjnej aury. Tym razem każdy wybrał sobie dogodną pozycję do wysłuchania najważniejszych informacji o nowo poznanym kraju. Zadaniem Małych Odkrywców byla praca w grupie nad zaprojektowaniem krawatów, które jak wiemy wywodzą się właśnie z Chorwacji. Powstały oryginalne i nowoczesne części męskiej garderoby. Oczywiście nie mogło zabraknąć również degustacji – tym razem kosztowaliśmy owocowe koktajle.


Światowy Dzień Owoców i Warzyw

21 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Temat zdrowego odżywiania towarzyszy nam bardzo często podczas naszego pobytu w przedszkolu, zwłaszcza spożywając zdrowe i bogate w witaminy posiłki i przekąski przygotowywane przez nasze Panie Kucharki. Tego dnia zajęcia odbyły się w formie warsztatów kulinarnych. Powstały smaczne stworkowe jeżyki oraz owocowe musy. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw – udało się.


Zajęcia Jiu – jitsu

 11 października razem z Grupą Kubusia Puchatka mieliśmy okazję poznać Trenerów oraz uczniów japońskiej sztuki walki: JIU – JITSU. Odkryliśmy kilka tajników tej dyscypliny sportowej, a także mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za wspaniały pokaz


Dzień Drzewa – 10.10.2022 r.

W tym roku szkolnym jednym ze świąt nietypowych w naszej grupie był DZIEŃ DRZEWA. Niebywałym doświadczeniem Małych Odkrywców była ścieżka sensoryczna przygotowana ze zgromadzonych darów natury i nie tylko… Poznaliśmy jedną z technik plastycznych jaką był frottage. Tego dnia również piekliśmy jesienne liście i pięknie je udekorowaliśmy – smakowały przepysznie. Wyprawa po drzewo do “Ogrodów” Państwa Wójtowiczów była strzałem w 10, a upamiętnieniem tego dnia jest dąb wsadzony na przedszkolnym placu.


Spotkanie z Trenerem piłki nożnej CKM+ sport

Nasze Starszaki doskonale wiedzą, że sport to zdrowie. Uwielbiają zajęcia sportowe, a zwłaszcza pod okiem profesjonalistów. Dziękujemy za kolejne spotkanie.


Wycieczka do Kulkolandu

We wrześniu odbył się tradycyjny wyjazd integracyjny do Kulkolandu w Radomyślu Wielkim.
Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji, słodki poczęstunek oraz niesamowici goście.
Dzieci wróciły z pozytywną energią do dalszej pracy 🙂


Projekt Integracji Polsko-Ukraińskiej „Wielojęzyczny Przedszkolak”

Projekt Integracji Polsko-Ukraińskiej „Wielojęzyczny Przedszkolak” dobiegł już końca, było nam bardzo miło spędzić ten krótki, ale zarazem owocny czas na czynnym realizowaniu zadań wynikających z udziału w tym przedsięwzięciu.
Projekt był realizowany pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
„Wielojęzyczny Przedszkolak” zyskał również aprobatę Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Tegoroczny Dzień Chłopaka odbył się w wyjątkowym minionkowym stylu.

Przed naszymi Chłopcami czekało wiele wyzwań:

1. Próba mądrości

2. Próba wytrzymałości

3, Próba odwagi

4. Próba mistrza tańca.

Oczywiście wszyscy zdali celująco!!! Nie zabrakło również upominków, uścisków i życzeń, a także smacznego poczęstunku.


“Jesienią, jesienią sady się rumienią:

Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią…”

M. Konopnicka

23 września 2022 r. powitaliśmy magiczną JESIEŃ, która przyniosła nam ze sobą mnóstwo darów. Posłużyły nam one jako materiał badawczy oraz eksponaty w rozszyfrowaniu jesiennych zagadek. Zapach lawendy unosił się w powietrzu, a degustacja jesiennych smakołyków była wspaniałym uwieńczeniem obchodów Pierwszego Dnia Jesieni.


20 września Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Tego dnia również Grupa Małego Odkrywcy świętowała tak bardzo ważną uroczystość.

Nie mogło zabraknąć baniek mydlanych, wesołych zabaw z chustą, z sigumą,

szalonych tańców i głośnych śmiechów, bo…

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

J. Korczak


Dzień Kropki – 15.09.2022 r.

Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Zaczęliśmy od poznania głownej bohaterki – Vashti,

dzięki której odkryliśmy nasze ukryte zdolnosci i talenty.

Dostrzegliśmy kropki tam, gdzie zazwyczaj nikt nie zwraca na nie uwagi.

Liczyliśmy kropki biedronek, muchomorów, a także konstruowaliśmy kropki różnej wielkości.

Przesłaniem tego dnia niech będzie odważne podejmowanie nowych wyzwań

oraz szukanie kreatywnych rozwiązań.


Kodeks Przedszkolaka

Mądre Przedszkolaki zasady już poznały i nadszedł czas, by je odpowiednio stosowały. Mały Odkrywca dobrze już wie, że trzeba poprosić gdy coś się chce. Kolegów i koleżanek szanujemy, bo prawdziwych przyjaciół wszyscy mieć chcemy.


Rozpoczynamy nowy rok przedszkolny 2022/2023


Zakończenie roku przedszkolnego 2021/2022

„Przedszkola czas już minął i jest nam jakoś smutno,
a nasza pani w kącie łka, bo rozstać nam się trudno…
…W serduszkach naszych pamięć tkwi o dniach spędzonych tutaj.
Tak dobrze razem było nam w przedszkolnych ciepłych murach.
W przedszkolu to ostatni dzień, rozstania nadszedł czas
i powolutku, cicho, już opuszczamy Was”.

Wszystkim, którzy rozpoczęli naukę w I klasie życzymy samych sukcesów i wielu radosnych chwil.


Realizacja projektu Mali Wielcy Odkrywcy przyniosła naszej Grupie niesamowite doznania i wiele ciekawych odkryć Dziękujemy Organizatorom za wspaniałe pomoce dydaktyczne i mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.


Spotkanie z Trenerami CKM +sport

„Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia (…)”

Serdeczne podziękowania kierujemy do Trenerów, którzy pokazali nam jak jeszcze wiele nieodkrytych możliwości możemy odnaleźć w dziedzinie sportu.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle


„Rodzina to mały świat stworzony przez miłość”

Grupa Małego Odkrywcy 9 czerwca obchodziła Dzień Rodziny. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na swoich Rodziców. Obchody tego dnia uświetniła część artystyczna, wspólne zajęcia plastyczne i relaksacyjne masażyki oraz przygotowany przez samych Rodziców poczęstunek. Mali Odkrywcy swoim tańcem, słowem i piosenką podziękowali Rodzicom za trud włożony w wychowanie, wsparcie oraz nieocenioną miłość.


Z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Mamy 


Dzień Matematyki

Grupa Małego Odkrywcy dowiedziała się, że matematyka towarzyszy nam w niemal każdym aspekcie naszego życia. Przedszkolaki doskonaliły orientację przestrzenną, układały figury geometryczne, a także wykonywały działania matematyczne z wykorzystaniem drewnianych klawesów. Przekonały się, że matematyka może być interesująca, a zarazem przyjemna.


Warsztaty ceramiczne

         W tym roku przedszkolnym mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych przez Panią Lidię wraz z Panem Piotrem. Zajęcia odbyły się dwa razy w II semestrze. Dzieci przeniosły się w niezwykły świat ceramiki. W części teoretycznej dowiedziały się czym jest glina i co można z niej wykonać. Natomiast w części praktycznej każdy miał okazję spróbować swoich możliwości w wykonaniu glinianych wytworów. I tak powstały przepiękne ceramiczne upominki dla Rodziców.


Hawajski Dzień Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

Tego dnia boisko szkolne zamieniło się w hawajski ogród pełen wrażeń. Radość na twarzach Dzieci mówiła wszystko. Co tu więcej pisać… zobaczcie sami:)


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – Polska”

23 maja 2022 r. Grupa Małego Odkrywcy tego dnia wystąpiła w naszych narodowych barwach. Zaczęliśmy od turnieju wiedzy o Polsce, w którym Dzieci miały okazję zaprezentować bardzo wysoki poziom swojej wiedzy. Czekały na nich różne zadania, m.in.: rozwiązywanie zagadek, układanie puzzli,  przedstawienie układu tanecznego ze wstążkami oraz wykonanie jadalnych kwiatów dla Polski. Każdy uczestnik otrzymał zasłużony medal Małego Patrioty.


DZIEŃ ZIEMI 

22 kwietnia 2022 r.Tego dnia cała grupa zastanawiała się, co mogłaby zrobić dobrego dla naszej planety. Były obietnice, które należy przestrzegać, aby chronić środowisko. Była segregacja śmieci, która ma przyczynić się do zaangażowania dzieci w proces ochrony ziemi. Była również wystawa prac – Przedszkolaki wykonały naszą planetę w nietypowy sposób z wykorzystaniem barwników, płatków kosmetycznych oraz pipetek.Wyzwaniem okazało się stworzenie fotografii planety z naszych podopiecznych– cel osiągnięty 🙂


W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka

W tym roku nasza grupa wyruszyła na poszukiwanie niespodzianek od wielkanocnego zajączka. Zadaniem dzieci było rozwiązać zagadki, zaśpiewać piosenki, zatańczyć oraz wykonać wielkanocne prace plastyczne. W miłej atmosferze życzyliśmy sobie wszyscy WESOŁEGO ALLELUJA!!!


I Przegląd recytatorski

12 kwietnia w Grupie Małego Odkrywcy odbył się I Przegląd Recytatorski pod hasłem: „Wierszowanie na ekranie”. Przedszkolaki chętnie recytowały wiersze znanych polskich autorów. Swoje zdolności zaprezentowały na bardzo wysokim poziomie, wzbogacając występ o różne rekwizyty. W rolę widowi wcieliła się zaproszona Grupa Kubusia Puchatka – dziękujemy za gromkie brawa i słodki poczęstunek:)


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – UKRAINA”

            W kolejnej odsłonie naszego projektu przedszkolny czas został poświęcony na przybliżenie tradycji i kultury ukraińskiej. Ten dzień był wyjątkowy, a to za sprawą wyjątkowych Gości 🙂       

             Szansa na podzielenie się zwyczajami obrzędów związanych z Wielkanocą, kulinarnymi inspiracjami, a przede wszystkim praktyczna nauka języka obcego, to zarazem dla nas jak i naszych wschodnich Sąsiadów niesamowita wymiana doświadczeń. Zabawy z wykorzystaniem sigumy czy chusty animacyjnej to tylko część grupowej integracji. Przezwyciężanie barier nieśmiałości udało się nawet naszemu najmłodszemu bohaterowi.Największą atrakcją była możliwość lepienia pierogów z ciastoliny, co mimo różnic kulturowych wyszło nam jednakowo znakomicie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i odkrywanie nowych nieznanych nam wartości.


„ Wiosna wiosna wiosna ach to ty…”

Uroczyste powitanie WIOSNY tym razem odbyło się w nieco nietypowy sposób. Pani WIOSNA przygotowała dla dzieci niespodziankę – przysłała list wraz z paczką, w której znaleźliśmy zadania – zagadki do wykonania oraz elementy do stworzenia Marzanny. Pani WIOSNA chciała sprawdzić, czy poradzimy sobie z takimi zadaniami jak:

* zjedzenie cytrynowych smakołyków,

* wykonanie wiosennych kalendarzy,

* przygotowanie piosenki z akompaniamentem klawesów,

* udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wiosenne zagadki.

Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie. Dzieci zapakowały gotową Marzannę do pudełka, by czym prędzej wysłać ją na Antarktydę.


18 marca 2022 r. – Spotkanie z panią MASAŻYSTKĄ

Tego dnia gościliśmy w naszej grupie panią Anetę Pezda, która jest masażystką. Pani Aneta przybliżyła nam tajniki swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, kiedy wykonuje się masaż leczniczy, w jakim celu oraz jak unikać okazji do pojawienia się problemów ze zdrowiem. Każdy miał możliwość odczuć na własnej skórze jak taki masaż jest przyjemny bądź sprawdzić swoje umiejętności w ćwiczeniach równoważnych i rozciągających.


„Kobiety… jak kwiaty wiosny
wciąż gustują w nowych fasonach
uśmiechają się ciepło i czule
i nie więdną gdy toną w ramionach.

Świeżą wiosną pachną i rankiem
gdy się nimi zachwycasz codziennie.
pięknem serca radujesz i blaskiem
i otaczasz troską niezmiennie…”

Krystyna W. Bugajczyk

DZIEŃ KOBIET – 8 marca 2022 r.

POKAZ MODY W GRUPIE MAŁEGO ODKRYWCY


W karnawale, w karnawale dookoła wielkie bale…”

         Tego dnia nasza sala zamieniła się w wielką salę balową. Nie mogło zabraknąć różnobarwnych ozdób, konfetti, balonów czy zabaw z sigumą oraz bibułowymi pomponami. Do przedszkola przybyły królewny, wróżki, kotki oraz bohaterowie znanych bajek. Oczywiście nie mogliśmy pominąć ważnego elementu balu, którym był wybór królowej i króla ;). Rodzice natomiast zadbali o część kulinarną i przygotowali smaczne przekąski, za co im serdecznie dziękujemy.


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – NIEMCY”

         W kolejnej odsłonie naszego projektu poznaliśmy naszego zachodniego sąsiada. Dzieci odkryły podstawowe niemieckie zwroty, wskazały państwo na mapie, zaznajomiły się z kolorami flagi oraz z najważniejszymi miastami i ich zabytkami. Mali Odkrywcy tym razem przenieśli się w baśniową podróż za sprawą Braci Grimm. Zamek Neuschwanstein stał się inspiracją do zaprojektowania własnej przestrzennej budowli. Zadaniem kulinarnym podczas tej przygody było wykonanie niemieckiej flagi z wykorzystaniem krakersów, nutelli, mango, banana oraz truskawkowego dżemu, a następnie ich degustacja.


Magia Świąt Bożego Narodzenia

         W oczekiwaniu na tegoroczne święta Bożego Narodzenia dzieci uczyły się pastorałek, kolęd, świątecznych układów tanecznych, a także odkrywały swój talent kulinarny poprzez pieczenie i ozdabianie pierniczków. W świątecznej scenerii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Choinkowy zawrót głowy” oraz udział w wymianie pocztówkowej kartek bożonarodzeniowych –  Kartki z Iskierkami Emocji w ramach realizowanego projektu edukacyjnego – Emocja.


Dnia 14 grudnia grupa przedszkolna Małego Odkrywcy wybrała się na wycieczkę do kina Cinema 3D w Mielcu. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt. „Pszczółka Maja – Mały Wielki Skarb”. Przedszkolaki wspólnie z Mają i Guciem wyruszyli z tajną misją uratowania małej księżniczki mrówek. Dzieci były zachwycone i chętne na kolejny seans filmowy. Dodatkową atrakcją był poczęstunek w KFC oraz wizyta w salonie biżuterii APART, gdzie dzieci otrzymały firmowe pudełeczka na drobiazgi – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙂


Dzień zimowych wrażeń

         Tym razem wykorzystaliśmy elementy metody Porannego Kręgu do odkrycia zimowych doznań. Zapach miętowej herbaty, smak miętowych pastylek,  dotyk wkładów mrożących oraz garderoba w kolorach: białego i niebieskiego to wieloaspektowe poznawanie otaczającego świata. Podczas zabaw w zimowym stylu nie mogło również zabraknąć lepienia bałwana. Mimo braku śniegu udało się nam stworzyć piękne rzeźby – tym razem jednak z użyciem mąki ziemniaczanej i pianki do golenia 🙂„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
I każde dziecko prezent dostanie”.

…Święty Mikołaj w tym roku nie zapomniał również o naszych Przedszkolakach – wspaniałe prezenty wywołały wiele radości na dziecięcych twarzach. Dzieci także przygotowały kartkę upominkową dla tego ważnego Gościa oraz specjalną wokalną dedykację.ZABAWA ANDRZEJKOWA

„Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe dary…”

            29 listopada Grupa Małego Odkrywcy przeniosła się w świat zaczarowanych wróżb. Dzieci otrzymały interaktywny list od wróżki, w którym dostały informację o tajemniczym skarbie ukrytym w sali. Jednak, by go znaleźć miały do wykonania wiele niełatwych zadań. Każdy miał okazję dowiedzieć się, kim zostanie w przyszłości i czym los nas jeszcze zaskoczy 😉


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – FRANCJA”

„Czy byliście już we Francji? Francja słynie z elegancji
W szczególności w jej stolicy. W mieście Paryż, na ulicy
Widać jak z żurnala stroje – Najmodniejsze barwy, kroje.”
D. Strzemińska-Więckowiak

Kolejnym przystankiem naszej podróży była Francja. Podczas zajęć dzieci wcieliły się w role projektantów, gdyż nie mogliśmy pominąć zaprezentowania paryskiej mody. Każdy z uczestników skosztował francuskiego makaronika i oczywiście bagietki z owocowym dodatkiem. Dzieci zatańczyły w rytmach francuskich walczyków i skonstruowały swoją wieżę Eiffla.


22 listopada 2021 r. grupa Małego Odkrywcy obchodziła DZIEŃ PRAW DZIECKA. Dzieci poznały swoje prawa oraz obowiązki, które powinny przestrzegać. Tego dnia przyszły ubrane na niebiesko na znak solidarności z dziećmi z całego świata. Podczas zajęć grupa zapoznała się z symbolicznymi kartami praw tworzących międzynarodową umowę – Konwencję o prawach dziecka. Wesołe zabawy i wspólny integracyjny taniec miały podkreślić charakter tego ważnego dnia.


Wycieczka do piekarni oraz na pocztę w Czerminie

Nasza grupa wspólnie z klasą II wybrała się na wycieczkę do piekarni, by móc z bliska poznać pracę piekarza. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się, jak wyglądają maszyny służące do produkcji pieczywa. Na dzieciach największe wrażenie wywarł ogromny piec do wypiekania oraz łopaty do wkładania ciasta. Piekarz z wieloletnim stażem przedstawił nam etapy powstawania chleba oraz oprowadził po całej piekarni, a obecny Kierownik szczodrze obdarował pączkami, nawet z podwójną marmoladą. Po wizycie w piekarni udaliśmy się na pocztę, by wysłać kartkę w ramach uczestnictwa w wymianie pocztówkowej z Przedszkolem w Bełku. Dzieci utrwaliły sobie proces wysyłania listu i wszystkie niezbędne dane, które powinny się na nim znaleźć.


Spotkanie z panią Pielęgniarką ze szpitala im. E. Biernackiego w Mielcu

Tego dnia Grupa Małego Odkrywcy dowiedziała się, na czym polega zawód pielęgniarki. Pani Karolina zademonstrowała dzieciom jak prawidłowo założyć opatrunek, zmierzyć temperaturę, podpiąć kroplówkę czy jak zmierzyć ciśnienie. Pani Pielęgniarce szybko udało się przekonać do siebie dzieci, które oswoiły się nawet z widokiem „groźnych igieł”.


Dzień Poczty Polskiej

19 października Grupa Małego Odkrywcy miała okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem poczty oraz z zawodem listonosza. Dzieci dowiedziały się, co kryje trąbka widniejąca w logo Poczty Polskiej, a także mogły porównać, jak na przestrzeni czasów zmieniał się obiekt Poczty oraz pojazd listonosza. Każdy mógł sprawić przyjacielowi bądź członkom swojej rodziny niespodziankę w formie zaadresowanego listu.


Wycieczka integracyjna do Kulkolandu


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – WŁOCHY”

Włoska przygoda rozpoczęła się od kulinarnych inspiracji. Dzieci miały możliwość przygotować sobie śniadanie we włoskim stylu z tortillą w roli głównej, a na obiad Panie w kuchni zaserwowały włoskie spaghetti. Nasi mali podróżnicy poznali włoską kulturę, tradycje oraz język, a także zwiedzili kilka wybranych włoskich miast. Jednym z nich była Piza, gdzie mieli okazję wykonać charakterystyczne krzywe wieże. Kolejnym była Wenecja, którą zainspirowali się tworząc oryginalne maski i pływające gondole – łódki pełne włoskich przysmaków. Włoska muzyka dodawała uroku całej scenerii, a tańce bardzo przypadły dzieciom do gustu. Nie mogło zabraknąć również popołudniowej sjesty w bujanym kocu, która była doskonałym zakończeniem włoskiej wyprawy.


Dzień Chłopaka

„Sto lat, sto lat niech żyją żyją nam…” – zabrzmiało w naszej sali 30 września z ust wszystkich dziewczynek. Chłopcy tego dnia obchodzili swoje święto. Nie zabrakło szczerych życzeń, uścisków, dobrej zabawy, upominków i słodkości oraz pamiątkowych zdjęć. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, by ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich dzieci.


Europejski Dzień Języków Obcych

W naszej grupie 27 września przedszkolaki odbyły kulturalną podróż po różnych zakątkach Europy. Oficjalnie tego dnia rozpoczęliśmy nasz wewnętrzny projekt: „Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie”. Dzieci przyniosły wiele różnych pamiątek z całej Europy. Dzieliły się wrażeniami ze swoich podróży. Próbowały swoich możliwości językowych wypowiadając „dzień dobry” w różnych językach. Zatańczyły też grecki taniec – zorba, który sprawił im najwięcej radości.


Powitanie Jesieni

23 września powitaliśmy JESIEŃ. Dzieci miały możliwość w jesiennej atmosferze poznać wielozmysłowo otaczający świat. Unoszący się w sali zapach lawendy, słodki smak miodu czy masowanie dłoni oliwką to niektóre elementy metody Porannego Kręgu wykorzystane podczas tych zajęć. Dzieci miały jedyną okazję zjeść muchomora – babeczkę, podkreślając przy tym głośno, że prawdziwych muchomorów nie zjedzą;)


Dzień Kropki

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką” Grupa Małego Odkrywcy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki w wyjątkowym stylu. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok historii Vashti, która obudziła w dzieciach kreatywność oraz pomogła odkryć ich własne wyjątkowe talenty. Łącząc zabawę z edukacją poznały, czym jest PJM (Polski język migowy), a w kolejnych zajęciach poprowadzonych przez naszą Panią Pedagog miały okazję nauczyć się migać kilku zwrotów. A wszystko zaczęło się od niewielkiej kropki…


Pierwsza wycieczka Małych Odkrywców

Grupa Małego Odkrywcy korzystając z pięknej pogody wyruszyła na pierwszą swoją pieszą wycieczkę nad zalew w Otałęży. Wszystkim dopisywał wspaniały nastrój. Każdy mógł aktywnie spędzić ten dzień: korzystając z placu zabaw, puszczając bańki mydlane, skakając na gumie czy grając w piłkę nożną. Dzieci przy pomocy swoich lup, jak przystało na Małego Odkrywcę, poznawały z bliska otaczającą przyrodę. Niebywałą atrakcją okazał się pokaz samolotu sterowanego pilotem. Gościom wypoczywającym nad zalewem, którzy miło przyjęli naszą gromadkę serdecznie dziękujemy 🙂


Kodeks Przedszkolaka

„Jestem Królem, dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię,

zamiast walić z grubej rury – wolę trochę mieć kultury…”

Grupa Małego Odkrywcy poznała zbiór zasad, które należy stosować w przedszkolu.

Dzieci głośno i wyraźnie zaznaczyły jak ważne są magiczne słowa: „PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM”.

Kodeks został przyjęty w grupie i podpisany odbiciem dłoni.

Kolejnym ważnym zadaniem jest przestrzeganie tych zasad, a solidnie utkana w symboliczny sposób

NIĆ PRZYJAŹNI nigdy nie zostanie zerwana.


Zakończenie roku szkolnego 2020/2021