Grupa Małego Odkrywcy

Dzień Rodziny

Dzień Rodziny obchodzony w naszej placówce jest co roku jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń. Jest to czas, w którym celebrujemy więzi rodzinne i doceniamy wspólne chwile spędzane z najbliższymi. 8 czerwca 2024 r. spotkaliśmy się, by głośno zaśpiewać: “Mama, Tata najpiękniejsze słowa świata…” i w szczególny sposób podziękować Rodzicom za miłość, radość, opiekę, czas, wsparcie, trud, a przede wszystkim za wspólne życie. Przygotowany program artystyczny pt. “Gala dla rodziców” poprowadzili uczniowie z klasy VII, a Grupa Małego Odkrywcy zaprezentowała w nim okolicznościowe wiersze, piosenki oraz układ taneczny.

Po występach na szkolnym boisku odbyła się dyskoteka pod chmurką, którą poprowadził DJ. Mnóstwo przygotowanych zabaw integracyjnych, muzyczno-ruchowych oraz sportowych konkurencji dało mnóstwo radości tym najmłodszym, ale także i najstarszym członkom rodzin. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców – smażone kiełbaski, popcorn, wata cukrowa, lody oraz inne słodkości

Dziękujemy za wspólne przeżywanie tak uroczystych momentów.

Międzynarodowy Dzień Dziecka

“Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów.”

Julian Ejsmond

3 czerwca 2024 r. w naszej placówce odbyły się obchody Dnia Dziecka. Nie zabrakło dmuchanych zjeżdżalni, mydlanych baniek, mat sensorycznych, gier i zabaw sportowych, kącika plastycznego na świeżym powietrzu oraz pysznego poczęstunku przygotowanego przez Radę Rodziców – dziękujemy! Tego dnia liczyła się tylko dobra zabawa.

Dopełnieniem tego święta były lody podarowane przez Froneri Polska Sp. z o. o. za co serdecznie dziękujemy!

Pokaz ratownictwa wodnego

29 maja 2024 r. Grupa Małego Odkrywcy wraz z uczniami szkoły uczestniczyła w spotkaniu ze strażakami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, które odbyło się nad zalewem w Otałęży. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni -szkoła przyjazna wodzie”, w którym aktywnie uczestniczy klasa V.

Mali Odkrywcy poznali zawód strażaka- ratownika wodnego oraz wzięli udział w prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą. Przedszkolaki mieli okazję zobaczyć pokaz ratownictwa wodnego wraz z wykorzystywanym do niego sprzętem.

Na koniec nie mogło zabraknąć skorzystania z atrakcji nad brzegiem zalewu, takich jak: zabawy na placu zabaw oraz skosztowanie wyśmienitych lodów.

Dziękujemy za zaproszenie oraz przekazanie nam cennej wiedzy, która na pewno przyda się w nadchodzącym okresie wakacyjnym.

Turniej Wiedzy o Polsce

17 maja w Grupie Małego Odkrywcy odbył się Turniej Wiedzy o Polsce. W zmaganiach turniejowych wzięły udział dwie drużyny. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania związane z tematyką naszej Ojczyzny oraz wykonanie zadań turniejowych takich jak: układanie puzzli czy zaśpiewanie refrenu hymnu narodowego. Przedszkolaki zaprezentowały wysoki poziom wiadomości, a ciekawy sposób popularyzowania wiedzy o Polsce przypadł wszystkim bardzo do gustu. Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom i słodką niespodziankę.

Mali Odkrywcy aktywnie spędzają czas na siłowni

“Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca” A. Gołaś

Mali Odkrywcy przemierzyli pieszo w ciągu 3 dni trasę 11,8 km wykonując przy tym 17 592 kroki. Gratulujemy kondycji i wytrwałości!!!

Poznajemy pracę strażaka

16 maja cały oddział przedszkolny udał się z wizytą do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Otałęży. Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie charakteru pracy strażaków oraz kształtowanie wśród dzieci świadomości znaczenia ich zawodu. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze sprzętem przeciwpożarowym, wyposażeniem wozu oraz umundurowaniem. Dzieci mogły usłyszeć sygnał dźwiękowy pojazdu, który na pewno z łatwością uda im się rozpoznać.

Dziękujemy serdecznie za spotkanie, a Strażakom życzymy sił i wytrwałości w pełnieniu swojej służby.

Piesza wycieczka nad zalew w Otałęży

Przedszkolaki liczą kroki i biją kolejne rekordy w spacerowaniu. Tym razem udali się na pieszą wycieczkę nad zalew w Otałęży, by tam wypocząć i naładować się pozytywną energią.

Poznajemy pracę cegielnika

14 maja Grupa Małego Odkrywcy wybrała się na pieszą wycieczkę do cegielni w Otałęży, gdzie zobaczyliśmy na czym polega praca cegielnika oraz jak wygląda produkcja cegieł.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek.

Wycieczka do Indiańskiej Wioski “Fort Wapiti” w Zalasowej

W dniu 10 maja odbyła się wycieczka do Wioski Indiańskiej “Fort Wapiti” w Zalasowej koło Tarnowa. Mali Odkrywcy mieli okazję zwiedzić wioskę z panią przewodnik, która zaprezentowała różnorodne eksponaty takie jak: broń, instrumenty muzyczne, stroje czy sprzęty domowego użytku. W ciekawy sposób przedstawiła dzieciom życie Indian oraz zaprosiła do wspólnej nauki indiańskiej piosenki – pieśni ducha ognia. Przedszkolaki miały możliwość strzelać z łuku, rzucać włócznią, pokonać indiański tor przeszkód, a także wykonać swój własny indiański amulet podczas warsztatów rękodzieła. Z indiańskim pożegnaniem na ustach oraz indiańskimi symbolami na twarzach powróciliśmy do naszej placówki.

Maj szczególnym miesiącem w historii Polski…

W 2024 roku przypada 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia. Grupa Małego Odkrywcy zaprezentowała wzruszający układ taneczny z biało-czerwonymi wstęgami do piosenki Baśniowej Kapeli “Mówię o Tobie dobrze” oraz piosenkę A. Szewczyk pt. “Serca biało-czerwone mamy”. Wsłuchując się w patriotycznie rozśpiewane przedszkolaki z najmłodszej grupy oraz uczniów poszczególnych klas uczciliśmy rocznicę uchwalenia konstytucji oraz rozwijaliśmy poczucie przynależności narodowej u naszych małych patriotów.

Szpinak i jabłko w roli głównej.

Grupa Małego Odkrywcy miała przyjemność wziąć udział w podsumowaniu realizowanego przez kl. VI i kl. VII programu profilaktyczno-edukacyjnego “Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Przedszkolaki obejrzały ciekawie przygotowane prezentacje multimedialne o szpinaku i jabłku, w których wyraźnie podkreślono walory zdrowotne tych produktów. Na zakończenie mieliśmy okazję skosztować pyszny poczęstunek. Naszym podopiecznym najbardziej do gustu przypadły jabłkowe chipsy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

VII edycja akcji #SprzątamyDlaPolski

VII edycja akcji #SprzątamyDlaPolski przechodzi już do historii. Jak podają organizatorzy w kolejnej odsłonie prowadzonych działań wzięło udział 2000 lokalizacji oraz 150 000 uczestników. Zaangażowanie naszych przedszkolaków w tego typu przedsięwzięcia nie ma granic. Uczymy się zachowań proekologicznych oraz mamy szansę na własne oczy ujrzeć skutki braku poszanowania dla środowiska naturalnego, a tym samym nieść przykład prawidłowych postaw.

” A gdy śmiecenie normą się staje, musimy zmienić swoje zwyczaje i jeszcze naszej Ziemi obiecać, że nie będziemy jej już zaśmiecać”. B. M. Moniuszko

Międzynarodowy Dzień Ziemi

W ramach obchodzonego na całym świecie 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia przypominająca o budowaniu wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę.

Klasa V w przygotowanej akademii poruszyła ważne kwestie ochrony naszej ziemi. Grupa Małego Odkrywcy zaprezentowała ekologiczną piosenkę oraz wzięła udział w pokazie mody strojów “eko”.

Kiermasz sadzonek

Grupa Małego Odkrywcy razem z pomocą Szkolnego Koła Wolontariatu zorganizowała po raz pierwszy w naszej placówce KIERMASZ SADZONEK. Wszystkie kwiaty znalazły swoich nowych właścicieli. Akcja cieszyła się tak ogromną popularnością, dlatego zostanie wpisana w coroczny plan przedsięwzięć naszej przedszkolnej grupy. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków.

Dziękujemy szczególnie Rodzicom za zaangażowanie w tegoroczny kiermasz i podarowanie wielu cennych gatunków roślin.

Gminny Konkurs Mody Ekologicznej “EKO-MODA” w Czerminie

23 kwietnia laureaci naszego przedszkolnego Konkursu Mody Ekologicznej zaprezentowali swoje stroje w konkursie gminnym. Mistrzowsko przygotowana dekoracja uświetniła kolejne integracyjne spotkanie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i oczywiście gromkie brawa od komisji konkursowej oraz zgromadzonej publiczności.

Dziękujemy za kolejne ciekawe przedsięwzięcie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czerminie.

Warsztaty gry na bębnach

16 kwietnia w naszej placówce odbyły się autorskie warsztaty gry na bębnach afrykańskich pod kierunkiem Pana Piotra Stefańskiego – muzyka i artystę, który przyjechał do nas ze Skarżyska-Kamiennej. Gra na bębnach jednoczy, integruje, relaksuje oraz buduje pozytywne relacje pomiędzy grającymi.

Dziękujemy za możliwość doświadczania nowych dźwięków oraz przeżycia wspaniałej przygody z muzyką w afrykańskim stylu.

Pokaz Mody ECO

Po raz pierwszy w naszej placówce odbył się Pokaz Mody Ekologicznej. Podczas tego niesamowitego wydarzenia przedszkolaki zaprezentowały kreacje, które zostały wykonane z materiałów odpadowych m. in.: makulatury, korków, folii, worków, reklamówek i  wielu innych „bezużytecznych odpadów”. Stroje były niesamowite, a dzieci w rolach modelek i modeli sprawdziły się profesjonalnie.

Gratulujemy wszystkim Uczestnikom!!!

Z grupy dzieci 5 i 6-letnich zostało wyłonionych 15 reprezentantów, którzy wystąpią na Gminnym Pokazie Mody w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czerminie. Życzymy powodzenia!

Cyrk “SZOK” w naszej placówce!

5 kwietnia mieliśmy okazję gościć artystów ukraińskiego cyrku “SZOK”. Cały oddział przedszkolny zgromadził się wspólnie z uczniami w sali gimnastycznej, by obejrzeć zaskakujący program artystyczny. Nie zabrakło pokazu żonglerki, akrobacji, iluzji oraz tresury zwierząt. Cyrkowcy zaprosili również do aktywnego udziału chętnych przedszkolaków oraz uczniów.

Dziękujemy za niesamowity pokaz oraz wspaniałą zabawę.

Wyjazd do kina “Galaktyka” w Mielcu

3 kwietnia cały oddział przedszkolny miał przyjemność na dużym ekranie poznać Basię – bohaterkę znaną z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, a wszystko to za sprawą otrzymanego vouchera na wyjazd do kina w ramach udziału w Gminny Przeglądzie Piosenki Anglojęzycznej.

Zbliżają się Święta Wielkanocne…

“Wielkanocny zając przez pola pomyka,
Wiosny jest symbolem – krajobraz rozkwita.
Wpadł już do ogródka i choć tchu brakuje
Świąteczne życzenia szybko recytuje:
Alleluja wesołego, pysznego święconego,
Dyngusa mokrego i spokoju wszelkiego!”

Dzień Kolorowej Skarpetki

Kształtowanie umiejętności akceptacji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną jest głównym celem Dnia Kolorowej Skarpetki. Przedszkolaki zwiększają swoją świadomość na temat dzieci z zespołem Downa poprzez prowadzone pogadanki oraz oglądane filmy edukacyjne. Wszyscy jesteśmy WYJĄTKOWI mimo występujących różnic.

“Nasza wiosna, wiosenka to wiosenna jest piosenka…”

21 marca oddział przedszkolny powitał wiosnę udając się długim korowodem okolicznymi chodnikami. Przedszkolaki ubrane w kolorowe pelerynki ze śpiewem na ustach i z wielkim entuzjazmem rozglądały się za oznakami wiosny. Kończąc wiosenny marsz, razem z cała szkolną społecznością mali odkrywcy pożegnali marzannę w nadziei, że już na dobre ta tradycja przegoni zimową aurę. Wiosna zawitała za oknem oraz na szkolnej jadalni, gdzie przedszkolaki miały możliwość skomponować dla siebie smaczne śniadanie.

“Wiosna, wiosna piękna i radosna, wiosna, wiosna jest wśród nas…”

Gminny Przegląd Piosenki Anglojęzycznej “Dwujęzyczne Dzieci”

20 marca nasz cały oddział przedszkolny został zaproszony do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czerminie, gdzie odbył się Gminny Przegląd Piosenki Anglojęzycznej w ramach realizowanego Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności “Billingual Future”. Grupa Małego Odkrywcy zaprezentowała piosenkę pt. “Five cakes”. Każda grupa w nagrodę otrzymała słodkości oraz voucher na wyjazd do kina. Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość podejmowania nowych wyzwań oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Czerminie.

Wycieczka do Parku Trampolin Jump Planet w Mielcu

Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią“….(Carolyn Hooper)

Wspólny wyjazd do Parku Trampolin przyniósł nam wiele radości oraz wyzwolił mnóstwo pozytywnej energii. Skoki na trampolinie to nie tylko dobra zabawa, ale również ćwiczenie dla mięśni nóg, dlatego tak łatwo połączyć przyjemne z pożyteczne

Dzień Kobiet – SPA party

“Być kobietą, być kobietą – marzę ciągle będąc dzieckiem…” – jak niewiele trzeba, by zrealizować takie dziewczęce marzenia. 8 marca nasza sala zamieniła się w salon SPA, gdzie małym kobietkom oferowano najwyższej jakości zabiegi pielęgnujące oraz upiększające. Chłopcy zadbali również o zdrowy poczęstunek. Rodzicom dziękujemy za upominki…“Szkoda, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku” – wzdychały dziewczynki 😉

“Brudne zadanie” – realizacja projektu Gramy Zmysłami

W lutym Grupa Małego odkrywcy zrealizowała jedną z propozycji działań w ramach projektu Gramy Zmysłami jakim było: “Brudne Zadanie”. Wykonanie “błotka” sprawiło przedszkolakom wiele radości. Zabawa była wyśmienicie brudna:)

Dzień Kosmosu

“W Układzie Słonecznym wirują planety
Wszystkie w innym tempie, okrążają Słońce
Różnią się kolorem, masą i rozmiarem
Lata lecą, one stale kręcą się wytrwale…”

26 lutego Grupa Małego Odkrywcy rozpoczęła tydzień odkrywania tajemnic Wszechświata. Różnorodne działania przybliżyły przedszkolakom czym jest kosmos, układ słoneczny oraz droga mleczna. Korzystając ze szkolnych zasobów dzieci mogły obserwować planety z wykorzystaniem modeli układu słonecznego. Podczas zabaw ruchowych utrwaliły przemijanie dnia i nocy. Tworząc swoją przestrzenną rakietę rozwijały kreatywność, wyobraźnię i relacje rówieśnicze, to się nazywa współpraca!!!

Dzień Zimowych Wrażeń

23 lutego 2024 r. w naszym oddziale przedszkolnym odbył się DZIEŃ OTWARTY dla wszystkich dzieci, które chciałyby rozpocząć swoją edukacyjną przygodę w naszej placówce.

Grupa Małego Odkrywcy tego dnia obchodziła Dzień zimowych wrażeń i zaprosiła wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania. Mali Odkrywcy podsumowali tydzień przygód na dalekiej Grenlandii utrwalając wiadomości o zwierzętach polarnych, mieszkających tam Inuitach oraz tworząc wspaniałą zimową wystawę. Pani Zima przygotowała dla przedszkolaków magiczny worek zimowych atrybutów oraz pyszny deser. Najwięcej jednak radości wyzwoliło malowanie zimowego krajobrazu na stretchu. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!!!

Nasze zabawy na śniegu…

Serduszkowy zawrót głowy

“Bo przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje, przyjaźni się nie kupuje, tylko ofiaruje…”

Walentynki to nasz przedszkolny Dzień Przyjaźni, dlatego tego dnia nie mogło zabraknąć tradycyjnie śpiewanej piosenki o sile przyjaźni. Przedszkolaki miały okazję poznać tradycję tego święta oraz zrozumieć jak ważne jest okazywanie sobie pozytywnych emocji i dzielenie się nimi z innymi. Tego dnia królowała czerwień i magiczny nastrój. Dzieci wzięły udział w matematycznych zabawach oraz przygotowały walentynki dla swoich rodziców i przedszkolnych przyjaciół. Nie zabrakło również spontanicznych emocji i dobrej zabawy w towarzystwie Grupy Kubusia Puchatka.
Dziękujemy rodzicom za uświetnienie tego dnia miłymi niespodziankami.

“Dyskoteka odblaskowa”

Po interesującym spotkaniu z Policjantem przyszedł czas na wykorzystanie odblasków w praktyce. Korzystając z zaproszenia pani pedagog Natalii Soboń mieliśmy okazję uczestniczyć w szkolnej “dyskotece odblaskowej”. Dzieci wyposażone w odblaski, świecące opaski, odblaskowe kamizelki oraz chusty wirowały na parkiecie. Przedszkolaki mogły się przekonać jakie zastosowanie mają odblaskowe emblematy w ciemności. Efektowny wystrój sali, skoczna muzyka oraz wspaniałe humory stworzyły idealną atmosferę do wspólnej zabawy. Jeszcze raz dziękujemy!

Spotkanie z Policjantem w ramach akcji: “Bezpieczne ferie”

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci w czasie ferii zimowych, 24 stycznia 2024 r. przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu pod nazwą: “Bezpieczne ferie”. Spotkanie poprowadził sierż. szt. Wiesław Cudo, dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych w Czerminie.

Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i z przedszkola oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy oraz chodniku. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każde dziecko powinno posiadać.

Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał odblaskowy brelok, który ma zostać umieszczony w widocznym miejscu.

Dziękujemy za upominki oraz bardzo pouczające spotkanie.

“Gramy Zmysłami”

Wychodząc naprzeciw wielozmysłowego postrzegania świata przez dzieci realizujemy wytrwale Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy Zmysłami”. W ramach styczniowego zadania – AKADEMIA SMAKU stworzyliśmy niesamowite warzywno-owocowe obrazy.

Zapraszamy do obejrzenia powstałej galerii prac.

Konkurs plastyczny pt. “Świąteczna książka”

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Książka dla Przedszkolaka” już po raz drugi odbył się w naszej grupie konkurs plastyczny. Tym razem Mali Odkrywcy mieli za zadanie zaprezentować różne utwory dziecięce w formie plastycznej o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!!!

“Sensoryczna choinka”

W ramach realizacji projektu “Gramy Zmysłami” wspólnie z Grupą Kubusia Puchatka wykonaliśmy grudniowe zadanie. “Sensoryczna choinka” była wspaniałym kreatywnym zadaniem pobudzającym zmysł dotyku, węchu, wzroku, a nawet słuchu i smaku:) Takie działania zostawiają niesamowite wrażenia, czekamy na kolejne wspólne aktywności.

MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

“Boże Narodzenie, moje dziecko, to miłość w działaniu.

Za każdym razem, gdy kochamy, za każdym razem, gdy dajemy, jest Boże Narodzenie”.

Mary Ellen Chase

I PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

19 grudnia 2023 r. odbył się po raz pierwszy w naszym oddziale przedszkolnym Przegląd Kolęd i Pastorałek

pt. “Świeć gwiazdeczko dla nas świeć”.

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek sprawia, że okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym. Korzystając z magii tych świąt zaprosiliśmy do wspólnego celebrowania tego czasu oddział przedszkolny z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Górkach.

Dziękujemy za cudownie spędzone chwile, do zobaczenia!!!

Teatr Lalek Kukiełka z przedstawieniem kukiełkowym pt. „Zielony Kapturek”.

12 grudnia mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie Teatru Lalek Kukiełka pt. “Zielony Kapturek”. Znana wszystkim klasyczna bajka o Czerwonym Kapturku została nam zaprezentowana w autorskim, ekologicznym wydaniu. Nowoczesny Zielony Kapturek bardzo przypadł Małym Odkrywcom do gustu. Spektakl z wykorzystaniem ręcznie wykonanych lalek przez Muzeum Lalek w Pilźnie był zaskakujący, a efekty specjalne w postaci dymów scenicznych i baniek mydlanych zdumiewały naszych małych odbiorców. Dziękujemy!

Wizyta św. Mikołaja

„Gdy na niebie gwiazd miliony, a na ziemi śnieg się skrzy,

każde dziecko małe, duże – o prezentach tylko śni.

Już tu słychać dźwięk dzwoneczków, Mikołaja sanie mkną,

a Mikołaj i renifer tak śpiewają piosnkę swą:

Hoł, hoł, hoł, hoł, hoł! Czy tu grzeczne dzieci są?”

OCZYWIŚCIE, ŻE SĄ!!!

I jak co roku, 6 grudnia z ogromnym przejęciem czekają na Wspaniałego Gościa.

Nie zapomniał o nas także w tym roku.

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, niesamowite wrażenia i słodkie prezenty!!!

I Ty możesz zostać św. Mikołajem

Tuż przed “Mikołajkami” Grupa Małego Odkrywcy zamieniła się w prawdziwych świętych Mikołajów. Przyłączyliśmy się do akcji prowadzonej przez nasze Szkolne Koło Wolontariatu i zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu. Za zebraną kwotę zrobiliśmy zakupy w pobliskim sklepie, a zakupione produkty i artykuły przekazaliśmy dla potrzebujących dzieci. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i okazane wsparcie.

I Festiwal Piosenki Jesiennej

„Jesień, za oknami jesień

Co ciekawego nam przyniesie

Jesień, za oknami jesień

Co jesień nam przyniesie dziś…”

W plebiscycie na najlepszego wykonawcę w I Festiwalu Piosenki Jesiennej wzięło udział 12 uczestniczek, w tym 4 przedstawicielki Grupy Małego Odkrywcy. W gronie jury honorowe miejsce zajęła przedstawicielka uczniów – Roksana Borońska, która ze swoim zamiłowaniem do śpiewu skrupulatnie oceniała koleżanki. W trakcie obrad komisji nie zabrakło słodkiego poczęstunku, ufundowanego przez ks. Tomasza. Wspólne zabawy muzyczno-ruchowe były dopełnieniem jesiennego spotkania.

Tym razem dwie nasze przedstawicielki znalazły się w czołówce: Oliwia Polak zajęła II miejsce, a Zofia Borowiec III miejsce. Natomiast Aleksandra Węgrzyn i Maja Tomczyk otrzymały zasłużone wyróżnienia.

Eliminacje do I Festiwalu Piosenki Jesiennej

W Grupie Małego Odkrywcy jesienna aura trwa w bogatej muzycznej oprawie, a wszystko za sprawą zbliżającego się I Festiwalu Piosenki Jesiennej. Podczas eliminacji zaprezentowało się 9 wykonawców, a komisja artystyczna wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce: Maja Tomczyk

II miejsce: Zofia Borowiec

III miejsce: Oliwia Polak

Wyróżnienie: Aleksandra Węgrzyn

Nagrodzone laureatki zmierzą się z uczniami klas I-III. Trzymamy mocno kciuki.

Andrzejki w naszym przedszkolnym oddziale

“W kociołku czarownicy bul bul bulgocze.

W kociołku czarownicy bul bul gra.

W kociołku czarownicy bul bul bulgocze.

To czarów czas, to czarów czas, czarów czas”.

Tego roku wspólnie z Grupą Kubusia Puchatka podtrzymywaliśmy tradycje związane z “Andrzejkami”. Nie mogło zabraknąć zaczarowanych zabaw w tanecznym rytmie oraz różnorodnych wróżb andrzejkowych. Tradycyjne ustawianie bucików, losowanie rekwizytów zawodów przyszłości czy magiczne ciastko z wróżbą, to tylko namiastka atrakcji przygotowanych na to listopadowe spotkanie. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu emocji, a przede wszystkim był okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości poprzez inspiracje ludowymi tradycjami.

Konkurs plastyczny “Moja ulubiona postać bajkowa”

Grupa Małego Odkrywcy bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym “Książka dla Przedszkolaka”. Głównym jego założeniem jest umożliwienie dzieciom poznawanie utworów literatury dziecięcej i rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych poprzez jak najczęstszy kontakt z książką orz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem.

W ramach realizacji projektu został zorganizowany przedszkolny konkurs plastyczny pt. “Moja ulubiona postać bajkowa”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i laureatom!!!

Wycieczka do Fabryki Bombek w Staszowie

21 listopada 2023 r. Grupa Małego Odkrywcy wybrała się na wycieczkę do Muzeum Bombki w Staszowie.

Celem warsztatów było poznanie etapów produkcji szklanych bombek: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie dekorowanie, które odkryliśmy zwiedzając zakład. Pod okiem dekoratorki samodzielnie, według własnego pomysłu każdy przedszkolak mógł pomalować bombkę choinkową.

Wyroby ze szkła, ręcznie robione, metoda tradycyjna czyli polskie szklane bombki. W Żywym Muzeum Bombki można zobaczyć wiele oryginalnych wzorów, które przywołują wspomnienia i przenoszą w świat fantazji. To wyjątkowe, ponadczasowe, kruche i bezcenne ozdoby, które kiedyś leżały w pudełkach na strychu, a teraz ujrzały światło dzienne i cieszą oko nie tylko tych najmłodszych.

My wkroczyliśmy do tego magicznego świata i przenieśliśmy się w świat zaczarowanych bombek.

Mały Odkrywca laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Plastycznego na znaczek pocztowy “Rodzina Ulmów”

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu oraz Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

16 listopada 2023 r. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta gala podsumowująca zorganizowany konkurs. Do współzawodnictwa przystąpiło 75 placówek z całego województwa, wpłynęło 198 prac plastycznych.

Komisja konkursowa podjęła decyzję o nagrodzeniu 6 laureatów, wśród których znalazł się właśnie 6-letni Antoni Ćwięka z naszego oddziału przedszkolnego. Laureaci otrzymali piękne i bogate nagrody ufundowane przez sponsorów. Nagrodą dla każdego z laureatów będzie również znaczek okolicznościowy oraz kartka pocztowa przedstawiające nagrodzoną pracę, wydane przez Pocztę Polską.

Serdecznie gratulujemy naszemu Zwycięzcy oraz życzymy dalszych sukcesów.

Akcja BohaterON w Grupie Małego Odkrywcy

W ramach akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023 w Grupie Małego Odkrywcy została przeprowadzona “Lekcja bohaterstwa”. Zabawa wprowadzająca do tematu zajęć uświadomiła dzieciom jak ważna jest wzajemna pomoc, która daje radość i satysfakcję. Na podstawie opowiadania E. Piotrowskiej “Jak zostałem bohaterem” za pośrednictwem humorystycznego języka, dzieci dowiedziały się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem. Następnie wspólnie zastanowiły się nad znaczeniem słów: ojczyzna, historia, wolność i bohater. W kolejnej części przedszkolaki zaprojektowały pocztówkę ilustrującą miejsce, które chcieliby pokazać komuś, kto przyjechałby do Polski z Angoli. Na zakończenie zajęć Mali Odkrywcy zaprezentowali swoje prace, pamiętając o tym jak jesteśmy dumni z miejsc, którymi możemy się podzielić z innymi.

Narodowe Święto Niepodległości

“Kto Ty jesteś? Polak mały.

Mieszkam w Polsce w moim kraju,

Kocham Polskę sercem całym

chociaż jestem dzieckiem małym…”

11 listopada Grupa Małego Odkrywcy uczestniczyła w Akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jak co roku starszaki zaprezentowali swoje umiejętności wokalne przygotowując wzruszającą piosenkę. Włączając dzieci w aktywne uczestnictwo w życiu społecznym kształtujemy w nich postawę patriotyczną.

Dzień Kulinarnych Mocniaków – Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

W ramach udziału w dwóch programach edukacyjnych: “Szkolne Przygody Gangu Mocniaków” oraz “Zdrowy styl życia umacnia nasze zdrowie”, które łączy jeden główny cel jakim jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci, wspólnie z przedszkolakami zorganizowaliśmy 8 listopada “Dzień Kulinarnych Mocniaków”.

Była to wspaniała okazja do integracji międzypokoleniowej, gdyż na to wydarzenie zaprosiliśmy Babcie, Dziadków oraz Rodziców. Niesamowite chwile dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem na długo zostaną w naszej pamięci. Wspólnie przygotowaliśmy: sałatkę warzywną, proziaki, smakową wodę oraz owocowe szaszłyki. Spotkanie urozmaiciliśmy zadaniem z witaminowym workiem oraz zabawami muzyczno-ruchowymi, a największą popularnością cieszyła się nowoczesna “Chusteczka haftowana”.

Wszystkie przygotowane posiłki smakowały wybornie, a możliwość przygotowania ich w takim gronie było wspaniałą przygodą. Poświęcony czas dla wnuków na pewno zaowocuje w przyszłości, a także zwiększy szanse naszej grupy na wygraną w rywalizacji o Nagrodę Specjalną Fundacji Biedronki. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność!!!

Kuchnia jesiennych smaków – spotkanie z cukiernikiem

W ramach udziału w edukacyjnym programie: “Zdrowy styl życia umacnia nasze zdrowie” oraz realizując cykl zajęć: “Jesień pełna przygód” 7 listopada gościliśmy w naszej grupie Panią Agnieszkę Jachym, która podzieliła się z nami pasją do pieczenia. Dzieci miały możliwość poznać tajniki pracy cukiernika oraz obejrzeć cenny zbiór różnorodnych przepisów. Głównym celem spotkania były warsztaty cukiernicze, podczas których wspólnie upiekliśmy marchewkowe babeczki. Pani Agnieszce dziękujemy za wspaniałe doznania smakowe i miłą atmosferę.

Teatr Magic

31 października gościliśmy w naszym przedszkolu Tetr Magic. Spektakl z nowoczesną multimedialną scenografią przeniósł naszych Małych Odkrywców do kolorowego świata bajek. Interaktywna “Bajka o smoku Wawelskim” pozwoliła przeżyć niesamowitą przygodę. Czekamy na więcej 😉

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Gramy Zmysłami”

Grupa Małego Odkrywcy zrealizowała swoje pierwsze zadanie w ramach udziału w edukacyjnym projekcie “Gramy Zmysłami” pokonując sensoryczny tor przeszkód. Najpierw wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni, z których stworzyliśmy nasz tor. Każda taca przynosiła niesamowite wrażenia, będąc również przeszkodą, którą należało pokonać. Udało się 🥰

Dzień Muzyki

O tym, że muzyka łączy pokolenia wie każdy z nas. Doświadczyli tego również Mali Odkrywcy, kiedy to 5 i 6 października mogli aktywnie wziąć udział w warsztatach muzycznych. Zajęcia muzyczne obfitowały w wiele różnorodnych spotkań. Gościliśmy Pana Andrzeja Siejkę, który tym razem zaszczycił nas swoją obecnością i przybył razem z akordeonem. Zabawy przy akompaniamencie tego instrumentu wyzwoliły wiele radości i pozytywnych emocji. Wspaniały występ starszego kolegi, Krzysztofa Ćwięki był okazją do zrelaksowania się przy dźwiękach wiolonczeli. Natomiast Pani Basia, wychowawczyni Grupy Kubusia Puchatka zaprezentowała nam swoje umiejętności gry na flecie, ukulele oraz kalimbie. Niesamowite dźwięki ukryte w zagadkach słuchowych przyczyniły się do doskonalenia koncentracji oraz wyobraźni. Nie możemy doczekać się kolejnych spotkań z muzyką w tak efektownej scenerii.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego Dnia Muzyki.

#SprzątamyDlaPolski

W środę 4 października Grupa Małego Odkrywcy wzięła udział w 6. edycji ogólnopolskiej akcji objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego #SprzątamyDlaPolski. Data nie jest przypadkowa, gdyż tego dnia wspominamy św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. Mali Odkrywcy spisali się tego dnia na medal. Mimo niesprzyjającej pogody ochoczo wyszli na sprzątanie świata, głośno śpiewając: “Czary mary to za mało, by się samo posprzątało”. Po raz pierwszy wzięliśmy udział w takiej akcji i obiecujemy, że nie ostatni.

Dzień Chłopaka w sportowym stylu

Tegoroczny Dzień Chłopaka świętowaliśmy na sportowo. Chłopcy z entuzjazmem brali udział sportowych zabawach doskonaląc umiejętność trafiania do celu, szybkość, zwinność, spostrzegawczość, a także wytrzymałość. Za sportowe osiągnięcia dziewczynki wręczyły chłopcom pamiątkowe puchary.

Wszystkie dzieci otrzymały niespodzianki przygotowane przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy 🙂

Dzień Jabłka

“Jesienią, jesienią
Sady się rumienią:
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią”.

28 września Grupa Małego Odkrywcy wybrała się na pieszą wycieczkę do pobliskiego sadu w Otałęży. Wychowankowie oddziału przedszkolnego poznali kilka sekretów wyhodowania tak wspaniałych odmian jabłek i gruszek. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca sadownika, jak pielęgnuje się drzewa owocowe oraz kiedy dokonuje się zbioru owoców. Mali Odkrywcy obdarowani soczystymi gruszkami i jabłkami szczęśliwie wrócili do placówki.

Serdecznie dziękujemy Państwu Budzoń za tak miłe przyjęcie. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy sad i skosztujemy pysznych owoców.

Dzień Przedszkolaka

Tegoroczne obchody Dnia Przedszkolaka przebiegały w dość nietypowy sposób. Na pytanie: “Jak sprawić, by radość zapanowała na twarzach przedszkolaków?” odpowiedź brzmi: “Wybrać się na lody!”. I tak tez uczyniliśmy. Łącząc przyjemne z pożytecznym, 20 września, wybraliśmy się na wycieczkę do restauracji “Kuźnia Smaków” w Borowej. Tam poznaliśmy recepturę przygotowania pizzy oraz “prawdziwych lodów”. Po prezentacji nastąpiła oczywiście degustacja wyśmienitych lodów. Odwiedziliśmy również Urząd Poczty Polskiej w Borowej, gdzie naszym celem było wysłanie zebranych kredek w ramach udziału w akcji: “Kolorowe kredki” czyli wielki kredkowy recykling. Nieopodal mieliśmy okazję zobaczyć miodadajną rabatę kwiatową. Wspaniałym zakończeniem naszej wyprawy okazał się plac zabaw, na którym nie zabrakło głośnych okrzyków radości. Mali Odkrywcy już planują tam kolejny pobyt.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do urozmaicenia obchodów naszego Dnia Przedszkolaka !!!

Międzynarodowy Dzień Kropki

Nietypowe święto w naszej grupie miało na celu pobudzenie kreatywności, pomysłowości, przełamanie barier nieśmiałości, poszukiwanie odwagi w odkrywaniu własnych talentów. 15 września przyszliśmy ubrani w kropki, zarówno w te duże jak i te mniejsze. Poznaliśmy historię Vashti oraz jej nietypowej “KROPKI”. Na placu przedszkolnym powstała prawdziwa sztuka ulicy wykonana na stretchu. Malowanie zwyczajnych kropek przyniosło wiele radości i satysfakcji.

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

W Grupie Małego Odkrywcy pierwszy tydzień września upłynął na poznaniu i utrwaleniu norm i zasad, które powinny być w niej przestrzegane. Po ich przypomnieniu stworzyliśmy “Kodeks Przedszkolaka”, który przez cały rok będzie nam przypominał o złożonych obietnicach.

Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023

” BĄDŹ DZIECKIEM JAK NAJDŁUŻEJ, JAK DZIECKO BAW SIĘ I ŚMIEJ, I KOCHAJ TAK JAK DZIECKO, I DOBROĆ DZIECKA MIEJ…”

W Grupie Małego Odkrywcy zbliżający się czas Świąt Wielkanocnych postawił wszystkich w stan gotowości. Nastało ciasteczkowe szaleństwo, przygotowywanie świątecznych upominków oraz udział w Gminnym Konkursie Wielkanocnym na najpiękniejszą pisankę, palmę i stroik świąteczny. Wszystkie dzieci ambitnie podjęły się różnych aktywności. Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!


Spotkanie z Adwokatem

27 marca 2023 r. w naszej grupie gościliśmy panią Asię, która z zawodu jest adwokatem. Dzieci poznały zadania prokuratora, sędziego i adwokata. Pani Asia przypomniała dzieciom ich prawa oraz obowiązki. Mali Odkrywcy mieli również okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć strój pracownika sądowego – czarną togę z zielonym żabotem. Dziękujemy za tak cenne wskazówki i słodki upominek.


POWITANIE WIOSNY

„Leci pliszka spod kamyczka: Jak się macie dzieci!
Już przybyła wiosna miła,
już słoneczko świeci!”
M. Konopnicka

Grupa Małego Odkrywcy z ogromną radością powitała wiosnę. Wiosenne memory, zabawy muzyczno-ruchowe z instrumentami, ze wstążkami oraz zajęcia kulinarne, na których powstały smaczne motyle to niektóre
z aktywności naszych Małych Odkrywców. Wiosenne przebudzenie to wspaniały czas, w którym można podzielić się z najbliższymi wiosennymi życzeniami i własnoręcznie wykonanymi kartkami. I nie zapomnijmy o zajęciach małego ogrodnika – zabawy badawcze z ziemią to zawsze niesamowite wyzwanie 🙂


21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Grupa Małego Odkrywcy kilka dni wcześniej również poznała tajniki wiedzy na temat dzieci z Zespołem Downa świętując ten dzień pod nazwą – Dzień Kolorowej Skarpetki. Włączając się w międzynarodową akcję dzieci założyły tego dnia dwie różne kolorowe skarpetki. Mali Odkrywcy na podstawie prezentacji multimedialnej „Lekarki Bajkopisarki” poznały Marcelinkę z jednym dodatkowym motylkiem (chromosomem). Dzieci chętnie wysłuchały pokazu i próbowały dostrzec i zrozumieć różnice oraz podobieństwa, które łączą je z dziećmi z zespołem Downa.


Dzień Kobiet w Grupie Małego Odkrywcy był okazją do wspólnej zabawy oraz podkreślenia wyjątkowości naszych małych Kobietek. Tego dnia zorganizowaliśmy wybory Małej Miss. Dziewczynki brały udział w wielu konkurencjach, dzięki którym wyłoniliśmy miss wielu kategorii, m.in.: „ Najbardziej Roześmiana Miss”, „Miss najdłuższego Kucyka”, „Miss Szybkiego Liczenia” czy „Miss Zgadywanek”. Chłopcy pełnili rolę JURY. Na zakończenie dnia wszyscy otrzymali upominki zakupione przez rodziców, a dziewczynki dodatkowo otrzymały kwiaty od swoich kolegów.
Serdecznie dziękujemy!


Mali Odkrywcy w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – 2 marca 2023 r.

Tego dnia przeżyliśmy niesamowita przygodę w czarodziejskiej krainie bajek.
Podróż zaczarowanym pociągiem, wizyta w magicznym ogrodzie, kukiełkowy teatr czy spotkanie z samym gospodarzem – Koziołkiem Matołkiem, to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla naszej grupy.
Wycieczka do świata bajek i baśni jest wspaniałą alternatywą dla naszej codziennej edukacji.


14 luty upłynął w naszej grupie jako: „Dzień Przyjaźni”

To wspaniała okazja do przypomnienia sobie, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz kim jest prawdziwy przyjaciel.

Tego dnia odwiedziliśmy Grupę Kubusia Puchatka, która oczywiście miło nas przyjęła.

Nie zabrakło wspólnych zabaw, uśmiechów czy przytulasów, a wszystko po to, by pamiętać, że:

„… przyjaźń jest największym darem, którego się nie sprzedaje,

przyjaźni się nie kupuje, tylko ofiaruje”.


Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – BELGIA

To państwo z czekolady słynie,

Która się w waszych ustach rozpłynie

W nim powstały też frytki

Z majonezem, to ich faworytki

Państwo bogate, chociaż jest nieduże
w Europejskiej Unii ”na górze”.
0

Podróż po Belgii rozpoczęliśmy od poznania flagi państwa, jej stolicy oraz najważniejszych zabytków. W kolejnej części odbyło się spotkanie z Muzykiem. Pan Andrzej przedstawił nam krótką historię słynnego instrumentu, którego korzenie sięgają właśnie do naszego omawianego kraju. Dzieci z uznaniem słuchały wybrzmiewających dźwięków saksofonu. Muzyczną przygodę zakończył wspólny śpiew. Dzieci poznały belgijskie smakołyki, którym tak trudno się oprzeć. Każdy przedszkolak dowiedział się także, że to właśnie Belgowie są twórcami znanej bajki dla dzieci pt. „Smerfy”. Na zakończenie naszej podróży podziwialiśmy wspaniałe lapbooki, które Mali Odkrywcy tworzyli przez cały „pobyt w Belgii”.


Spotkanie z Pielęgniarką – Ratownikiem Medycznym

31 stycznia 2023 roku gościliśmy w naszym przedszkolu

Pielęgniarkę – Ratownika Medycznego.

Pani Marysia przekazała dzieciom informacje na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zachowania się w czasie wypadku oraz w sytuacji zagrożenia życia kogoś bliskiego.

Mali Odkrywcy uczyli się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej,

a największą atrakcją była część praktyczna – ćwiczenia na fantomie.

Jeszcze raz dziękujemy za wartościowe spotkanie!


Dzień zimowych wrażeń

Zimę możemy poznawać na wiele różnych sposobów. Tym razem zimowe barwy utrwaliliśmy kosztując pyszne zimowe desery. Udało nam się nawet zorganizować śniegową bitwę mimo braku prawdziwego śniegu. Zimowe melodie dodawały uroku, a prawdziwym wyzwaniem było stworzenie zimowej scenerii na streczu.


MAGICZNYCH TYCH ŚWIĄT…

Okres przedświąteczny to czas przygotowań także i w naszej grupie. Każda okazja jest dobra, by wspólnie spędzić miłe chwile. Dzień świątecznej skarpetki wywołuje uśmiech na twarzy każdego Małego Odkrywcy i przypomina jak ważna jest przyjazna atmosfera. Wspólne zabawy, pieczenie pierników czy finał świątecznego konkursu bożonarodzeniowego to cudowny czas przypominający o magii tych świąt.


6 grudnia to wyjątkowy dzień dla Małych Odkrywców. Radość towarzyszyła całej Grupie od samego rana. Wreszcie zawitał do nas długo oczekiwany niesamowity Gość – MIKOŁAJ we własnej osobie. Tradycyjnie jak co roku Mali Odkrywcy zaśpiewali Mikołajowi powitalną piosenkę,  wręczyli upominkową kartkę i oczywiście otrzymali atrakcyjne prezenty. Z utęsknieniem czekamy na kolejne Mikołajki 🙂


„Czary mary, czary mary!

To są rzeczy nie do wiary!

Słońce świeci, deszczyk pada

Czarownica się pojawia!

Czary mary, czary mary!”

ANDRZEJKI w naszym przedszkolu to okazja do wspólnej wyjątkowej zabawy. Dzieci poznały najpopularniejsze wróżby i mogły zobaczyć „prawdziwą” magię.Czas urozmaicały zabawy z muzyką z wykorzystaniem sigumy.


21 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy w naszej grupie pod ważnymi hasłami:

TOLERANCJA I ŻYCZLIWOŚĆ.

Głównym celem naszej akcji było zwrócenie uwagi na wzajemną życzliwość oraz wzbudzenie pozytywnych emocji wśród napotkanych nam osób.Tego dnia Przedszkolaki dowiedziały się, ze każde dziecko ma prawa niezależnie jak wygląda, jaką religię wyznaje czy jaką ma sprawność. Samodzielnie wykonane kwiaty i wręczone spotkanym na spacerze osobom miały uświadomić wszystkim, że życzliwość kryje się nawet w najdrobniejszej rzeczy.


18 listopada 2022 r. każdy Przedszkolak ze starszej grupy oficjalnie został pasowany na Małego Odkrywcę. Swoim zaangażowaniem w przygotowania do tej ważnej uroczystości dzieci pokazały, że są prawdziwymi odkrywcami poszukującymi własnych pasji. Wykorzystując swoje umiejętności, odwagę i ambicje na scenie „czuli się jak ryby w wodzie” – prawdziwi mali wielcy artyści. Rodzice uświetnili uroczystość swoją obecnością oraz przygotowanym poczęstunkiem.


11 listopada – Święto Niepodległości

” To właśnie Polska, to jest mój kraj,

W mym serduszku Polska kryje się…”


Wyjazd do kina

Dnia 9 listopada 2022 r. Grupa Małego Odkrywcy pojechała do kina w Mielcu. Wyjazd był kolejną wspaniałą formą integracji naszej grupy. Dzieci miały okazję poznać nową odsłonę  Kopciuszka znanej, klasycznej baśni w filmie animowanym/ przygodowym: “Kopciuszek i kamień życia”


Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie cz. I

“Pomyśl, czy ludzie nie mają racji,

że jadą urlop spędzić w Chorwacji.

Wody tam zawsze ciepłe i czyste,

plaże rozległe i kamieniste…”

J. Lewandowski

Tegoroczny cykl zajęć z serii odkrywania krajów europejskich zaczęliśmy od Chorwacji. Jak to miło w październiku poczuć powiew wakacyjnej aury. Tym razem każdy wybrał sobie dogodną pozycję do wysłuchania najważniejszych informacji o nowo poznanym kraju. Zadaniem Małych Odkrywców byla praca w grupie nad zaprojektowaniem krawatów, które jak wiemy wywodzą się właśnie z Chorwacji. Powstały oryginalne i nowoczesne części męskiej garderoby. Oczywiście nie mogło zabraknąć również degustacji – tym razem kosztowaliśmy owocowe koktajle.


Światowy Dzień Owoców i Warzyw

21 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Temat zdrowego odżywiania towarzyszy nam bardzo często podczas naszego pobytu w przedszkolu, zwłaszcza spożywając zdrowe i bogate w witaminy posiłki i przekąski przygotowywane przez nasze Panie Kucharki. Tego dnia zajęcia odbyły się w formie warsztatów kulinarnych. Powstały smaczne stworkowe jeżyki oraz owocowe musy. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw – udało się.


Zajęcia Jiu – jitsu

 11 października razem z Grupą Kubusia Puchatka mieliśmy okazję poznać Trenerów oraz uczniów japońskiej sztuki walki: JIU – JITSU. Odkryliśmy kilka tajników tej dyscypliny sportowej, a także mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności podczas zajęć. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za wspaniały pokaz


Dzień Drzewa – 10.10.2022 r.

W tym roku szkolnym jednym ze świąt nietypowych w naszej grupie był DZIEŃ DRZEWA. Niebywałym doświadczeniem Małych Odkrywców była ścieżka sensoryczna przygotowana ze zgromadzonych darów natury i nie tylko… Poznaliśmy jedną z technik plastycznych jaką był frottage. Tego dnia również piekliśmy jesienne liście i pięknie je udekorowaliśmy – smakowały przepysznie. Wyprawa po drzewo do “Ogrodów” Państwa Wójtowiczów była strzałem w 10, a upamiętnieniem tego dnia jest dąb wsadzony na przedszkolnym placu.


Spotkanie z Trenerem piłki nożnej CKM+ sport

Nasze Starszaki doskonale wiedzą, że sport to zdrowie. Uwielbiają zajęcia sportowe, a zwłaszcza pod okiem profesjonalistów. Dziękujemy za kolejne spotkanie.


Wycieczka do Kulkolandu

We wrześniu odbył się tradycyjny wyjazd integracyjny do Kulkolandu w Radomyślu Wielkim.
Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji, słodki poczęstunek oraz niesamowici goście.
Dzieci wróciły z pozytywną energią do dalszej pracy 🙂


Projekt Integracji Polsko-Ukraińskiej „Wielojęzyczny Przedszkolak”

Projekt Integracji Polsko-Ukraińskiej „Wielojęzyczny Przedszkolak” dobiegł już końca, było nam bardzo miło spędzić ten krótki, ale zarazem owocny czas na czynnym realizowaniu zadań wynikających z udziału w tym przedsięwzięciu.
Projekt był realizowany pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
„Wielojęzyczny Przedszkolak” zyskał również aprobatę Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Tegoroczny Dzień Chłopaka odbył się w wyjątkowym minionkowym stylu.

Przed naszymi Chłopcami czekało wiele wyzwań:

1. Próba mądrości

2. Próba wytrzymałości

3, Próba odwagi

4. Próba mistrza tańca.

Oczywiście wszyscy zdali celująco!!! Nie zabrakło również upominków, uścisków i życzeń, a także smacznego poczęstunku.


“Jesienią, jesienią sady się rumienią:

Czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią…”

M. Konopnicka

23 września 2022 r. powitaliśmy magiczną JESIEŃ, która przyniosła nam ze sobą mnóstwo darów. Posłużyły nam one jako materiał badawczy oraz eksponaty w rozszyfrowaniu jesiennych zagadek. Zapach lawendy unosił się w powietrzu, a degustacja jesiennych smakołyków była wspaniałym uwieńczeniem obchodów Pierwszego Dnia Jesieni.


20 września Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Tego dnia również Grupa Małego Odkrywcy świętowała tak bardzo ważną uroczystość.

Nie mogło zabraknąć baniek mydlanych, wesołych zabaw z chustą, z sigumą,

szalonych tańców i głośnych śmiechów, bo…

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

J. Korczak


Dzień Kropki – 15.09.2022 r.

Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

Zaczęliśmy od poznania głownej bohaterki – Vashti,

dzięki której odkryliśmy nasze ukryte zdolnosci i talenty.

Dostrzegliśmy kropki tam, gdzie zazwyczaj nikt nie zwraca na nie uwagi.

Liczyliśmy kropki biedronek, muchomorów, a także konstruowaliśmy kropki różnej wielkości.

Przesłaniem tego dnia niech będzie odważne podejmowanie nowych wyzwań

oraz szukanie kreatywnych rozwiązań.


Kodeks Przedszkolaka

Mądre Przedszkolaki zasady już poznały i nadszedł czas, by je odpowiednio stosowały. Mały Odkrywca dobrze już wie, że trzeba poprosić gdy coś się chce. Kolegów i koleżanek szanujemy, bo prawdziwych przyjaciół wszyscy mieć chcemy.


Rozpoczynamy nowy rok przedszkolny 2022/2023


Zakończenie roku przedszkolnego 2021/2022

„Przedszkola czas już minął i jest nam jakoś smutno,
a nasza pani w kącie łka, bo rozstać nam się trudno…
…W serduszkach naszych pamięć tkwi o dniach spędzonych tutaj.
Tak dobrze razem było nam w przedszkolnych ciepłych murach.
W przedszkolu to ostatni dzień, rozstania nadszedł czas
i powolutku, cicho, już opuszczamy Was”.

Wszystkim, którzy rozpoczęli naukę w I klasie życzymy samych sukcesów i wielu radosnych chwil.


Realizacja projektu Mali Wielcy Odkrywcy przyniosła naszej Grupie niesamowite doznania i wiele ciekawych odkryć Dziękujemy Organizatorom za wspaniałe pomoce dydaktyczne i mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku.


Spotkanie z Trenerami CKM +sport

„Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia (…)”

Serdeczne podziękowania kierujemy do Trenerów, którzy pokazali nam jak jeszcze wiele nieodkrytych możliwości możemy odnaleźć w dziedzinie sportu.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.


Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle


„Rodzina to mały świat stworzony przez miłość”

Grupa Małego Odkrywcy 9 czerwca obchodziła Dzień Rodziny. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na swoich Rodziców. Obchody tego dnia uświetniła część artystyczna, wspólne zajęcia plastyczne i relaksacyjne masażyki oraz przygotowany przez samych Rodziców poczęstunek. Mali Odkrywcy swoim tańcem, słowem i piosenką podziękowali Rodzicom za trud włożony w wychowanie, wsparcie oraz nieocenioną miłość.


Z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Mamy 


Dzień Matematyki

Grupa Małego Odkrywcy dowiedziała się, że matematyka towarzyszy nam w niemal każdym aspekcie naszego życia. Przedszkolaki doskonaliły orientację przestrzenną, układały figury geometryczne, a także wykonywały działania matematyczne z wykorzystaniem drewnianych klawesów. Przekonały się, że matematyka może być interesująca, a zarazem przyjemna.


Warsztaty ceramiczne

         W tym roku przedszkolnym mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych przez Panią Lidię wraz z Panem Piotrem. Zajęcia odbyły się dwa razy w II semestrze. Dzieci przeniosły się w niezwykły świat ceramiki. W części teoretycznej dowiedziały się czym jest glina i co można z niej wykonać. Natomiast w części praktycznej każdy miał okazję spróbować swoich możliwości w wykonaniu glinianych wytworów. I tak powstały przepiękne ceramiczne upominki dla Rodziców.


Hawajski Dzień Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

Tego dnia boisko szkolne zamieniło się w hawajski ogród pełen wrażeń. Radość na twarzach Dzieci mówiła wszystko. Co tu więcej pisać… zobaczcie sami:)


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – Polska”

23 maja 2022 r. Grupa Małego Odkrywcy tego dnia wystąpiła w naszych narodowych barwach. Zaczęliśmy od turnieju wiedzy o Polsce, w którym Dzieci miały okazję zaprezentować bardzo wysoki poziom swojej wiedzy. Czekały na nich różne zadania, m.in.: rozwiązywanie zagadek, układanie puzzli,  przedstawienie układu tanecznego ze wstążkami oraz wykonanie jadalnych kwiatów dla Polski. Każdy uczestnik otrzymał zasłużony medal Małego Patrioty.


DZIEŃ ZIEMI 

22 kwietnia 2022 r.Tego dnia cała grupa zastanawiała się, co mogłaby zrobić dobrego dla naszej planety. Były obietnice, które należy przestrzegać, aby chronić środowisko. Była segregacja śmieci, która ma przyczynić się do zaangażowania dzieci w proces ochrony ziemi. Była również wystawa prac – Przedszkolaki wykonały naszą planetę w nietypowy sposób z wykorzystaniem barwników, płatków kosmetycznych oraz pipetek.Wyzwaniem okazało się stworzenie fotografii planety z naszych podopiecznych– cel osiągnięty 🙂


W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka

W tym roku nasza grupa wyruszyła na poszukiwanie niespodzianek od wielkanocnego zajączka. Zadaniem dzieci było rozwiązać zagadki, zaśpiewać piosenki, zatańczyć oraz wykonać wielkanocne prace plastyczne. W miłej atmosferze życzyliśmy sobie wszyscy WESOŁEGO ALLELUJA!!!


I Przegląd recytatorski

12 kwietnia w Grupie Małego Odkrywcy odbył się I Przegląd Recytatorski pod hasłem: „Wierszowanie na ekranie”. Przedszkolaki chętnie recytowały wiersze znanych polskich autorów. Swoje zdolności zaprezentowały na bardzo wysokim poziomie, wzbogacając występ o różne rekwizyty. W rolę widowi wcieliła się zaproszona Grupa Kubusia Puchatka – dziękujemy za gromkie brawa i słodki poczęstunek:)


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – UKRAINA”

            W kolejnej odsłonie naszego projektu przedszkolny czas został poświęcony na przybliżenie tradycji i kultury ukraińskiej. Ten dzień był wyjątkowy, a to za sprawą wyjątkowych Gości 🙂       

             Szansa na podzielenie się zwyczajami obrzędów związanych z Wielkanocą, kulinarnymi inspiracjami, a przede wszystkim praktyczna nauka języka obcego, to zarazem dla nas jak i naszych wschodnich Sąsiadów niesamowita wymiana doświadczeń. Zabawy z wykorzystaniem sigumy czy chusty animacyjnej to tylko część grupowej integracji. Przezwyciężanie barier nieśmiałości udało się nawet naszemu najmłodszemu bohaterowi.Największą atrakcją była możliwość lepienia pierogów z ciastoliny, co mimo różnic kulturowych wyszło nam jednakowo znakomicie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i odkrywanie nowych nieznanych nam wartości.


„ Wiosna wiosna wiosna ach to ty…”

Uroczyste powitanie WIOSNY tym razem odbyło się w nieco nietypowy sposób. Pani WIOSNA przygotowała dla dzieci niespodziankę – przysłała list wraz z paczką, w której znaleźliśmy zadania – zagadki do wykonania oraz elementy do stworzenia Marzanny. Pani WIOSNA chciała sprawdzić, czy poradzimy sobie z takimi zadaniami jak:

* zjedzenie cytrynowych smakołyków,

* wykonanie wiosennych kalendarzy,

* przygotowanie piosenki z akompaniamentem klawesów,

* udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wiosenne zagadki.

Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie. Dzieci zapakowały gotową Marzannę do pudełka, by czym prędzej wysłać ją na Antarktydę.


18 marca 2022 r. – Spotkanie z panią MASAŻYSTKĄ

Tego dnia gościliśmy w naszej grupie panią Anetę Pezda, która jest masażystką. Pani Aneta przybliżyła nam tajniki swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, kiedy wykonuje się masaż leczniczy, w jakim celu oraz jak unikać okazji do pojawienia się problemów ze zdrowiem. Każdy miał możliwość odczuć na własnej skórze jak taki masaż jest przyjemny bądź sprawdzić swoje umiejętności w ćwiczeniach równoważnych i rozciągających.


„Kobiety… jak kwiaty wiosny
wciąż gustują w nowych fasonach
uśmiechają się ciepło i czule
i nie więdną gdy toną w ramionach.

Świeżą wiosną pachną i rankiem
gdy się nimi zachwycasz codziennie.
pięknem serca radujesz i blaskiem
i otaczasz troską niezmiennie…”

Krystyna W. Bugajczyk

DZIEŃ KOBIET – 8 marca 2022 r.

POKAZ MODY W GRUPIE MAŁEGO ODKRYWCY


W karnawale, w karnawale dookoła wielkie bale…”

         Tego dnia nasza sala zamieniła się w wielką salę balową. Nie mogło zabraknąć różnobarwnych ozdób, konfetti, balonów czy zabaw z sigumą oraz bibułowymi pomponami. Do przedszkola przybyły królewny, wróżki, kotki oraz bohaterowie znanych bajek. Oczywiście nie mogliśmy pominąć ważnego elementu balu, którym był wybór królowej i króla ;). Rodzice natomiast zadbali o część kulinarną i przygotowali smaczne przekąski, za co im serdecznie dziękujemy.


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – NIEMCY”

         W kolejnej odsłonie naszego projektu poznaliśmy naszego zachodniego sąsiada. Dzieci odkryły podstawowe niemieckie zwroty, wskazały państwo na mapie, zaznajomiły się z kolorami flagi oraz z najważniejszymi miastami i ich zabytkami. Mali Odkrywcy tym razem przenieśli się w baśniową podróż za sprawą Braci Grimm. Zamek Neuschwanstein stał się inspiracją do zaprojektowania własnej przestrzennej budowli. Zadaniem kulinarnym podczas tej przygody było wykonanie niemieckiej flagi z wykorzystaniem krakersów, nutelli, mango, banana oraz truskawkowego dżemu, a następnie ich degustacja.


Magia Świąt Bożego Narodzenia

         W oczekiwaniu na tegoroczne święta Bożego Narodzenia dzieci uczyły się pastorałek, kolęd, świątecznych układów tanecznych, a także odkrywały swój talent kulinarny poprzez pieczenie i ozdabianie pierniczków. W świątecznej scenerii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Choinkowy zawrót głowy” oraz udział w wymianie pocztówkowej kartek bożonarodzeniowych –  Kartki z Iskierkami Emocji w ramach realizowanego projektu edukacyjnego – Emocja.


Dnia 14 grudnia grupa przedszkolna Małego Odkrywcy wybrała się na wycieczkę do kina Cinema 3D w Mielcu. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt. „Pszczółka Maja – Mały Wielki Skarb”. Przedszkolaki wspólnie z Mają i Guciem wyruszyli z tajną misją uratowania małej księżniczki mrówek. Dzieci były zachwycone i chętne na kolejny seans filmowy. Dodatkową atrakcją był poczęstunek w KFC oraz wizyta w salonie biżuterii APART, gdzie dzieci otrzymały firmowe pudełeczka na drobiazgi – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙂


Dzień zimowych wrażeń

         Tym razem wykorzystaliśmy elementy metody Porannego Kręgu do odkrycia zimowych doznań. Zapach miętowej herbaty, smak miętowych pastylek,  dotyk wkładów mrożących oraz garderoba w kolorach: białego i niebieskiego to wieloaspektowe poznawanie otaczającego świata. Podczas zabaw w zimowym stylu nie mogło również zabraknąć lepienia bałwana. Mimo braku śniegu udało się nam stworzyć piękne rzeźby – tym razem jednak z użyciem mąki ziemniaczanej i pianki do golenia 🙂„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
I każde dziecko prezent dostanie”.

…Święty Mikołaj w tym roku nie zapomniał również o naszych Przedszkolakach – wspaniałe prezenty wywołały wiele radości na dziecięcych twarzach. Dzieci także przygotowały kartkę upominkową dla tego ważnego Gościa oraz specjalną wokalną dedykację.ZABAWA ANDRZEJKOWA

„Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe dary…”

            29 listopada Grupa Małego Odkrywcy przeniosła się w świat zaczarowanych wróżb. Dzieci otrzymały interaktywny list od wróżki, w którym dostały informację o tajemniczym skarbie ukrytym w sali. Jednak, by go znaleźć miały do wykonania wiele niełatwych zadań. Każdy miał okazję dowiedzieć się, kim zostanie w przyszłości i czym los nas jeszcze zaskoczy 😉


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – FRANCJA”

„Czy byliście już we Francji? Francja słynie z elegancji
W szczególności w jej stolicy. W mieście Paryż, na ulicy
Widać jak z żurnala stroje – Najmodniejsze barwy, kroje.”
D. Strzemińska-Więckowiak

Kolejnym przystankiem naszej podróży była Francja. Podczas zajęć dzieci wcieliły się w role projektantów, gdyż nie mogliśmy pominąć zaprezentowania paryskiej mody. Każdy z uczestników skosztował francuskiego makaronika i oczywiście bagietki z owocowym dodatkiem. Dzieci zatańczyły w rytmach francuskich walczyków i skonstruowały swoją wieżę Eiffla.


22 listopada 2021 r. grupa Małego Odkrywcy obchodziła DZIEŃ PRAW DZIECKA. Dzieci poznały swoje prawa oraz obowiązki, które powinny przestrzegać. Tego dnia przyszły ubrane na niebiesko na znak solidarności z dziećmi z całego świata. Podczas zajęć grupa zapoznała się z symbolicznymi kartami praw tworzących międzynarodową umowę – Konwencję o prawach dziecka. Wesołe zabawy i wspólny integracyjny taniec miały podkreślić charakter tego ważnego dnia.


Wycieczka do piekarni oraz na pocztę w Czerminie

Nasza grupa wspólnie z klasą II wybrała się na wycieczkę do piekarni, by móc z bliska poznać pracę piekarza. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się, jak wyglądają maszyny służące do produkcji pieczywa. Na dzieciach największe wrażenie wywarł ogromny piec do wypiekania oraz łopaty do wkładania ciasta. Piekarz z wieloletnim stażem przedstawił nam etapy powstawania chleba oraz oprowadził po całej piekarni, a obecny Kierownik szczodrze obdarował pączkami, nawet z podwójną marmoladą. Po wizycie w piekarni udaliśmy się na pocztę, by wysłać kartkę w ramach uczestnictwa w wymianie pocztówkowej z Przedszkolem w Bełku. Dzieci utrwaliły sobie proces wysyłania listu i wszystkie niezbędne dane, które powinny się na nim znaleźć.


Spotkanie z panią Pielęgniarką ze szpitala im. E. Biernackiego w Mielcu

Tego dnia Grupa Małego Odkrywcy dowiedziała się, na czym polega zawód pielęgniarki. Pani Karolina zademonstrowała dzieciom jak prawidłowo założyć opatrunek, zmierzyć temperaturę, podpiąć kroplówkę czy jak zmierzyć ciśnienie. Pani Pielęgniarce szybko udało się przekonać do siebie dzieci, które oswoiły się nawet z widokiem „groźnych igieł”.


Dzień Poczty Polskiej

19 października Grupa Małego Odkrywcy miała okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem poczty oraz z zawodem listonosza. Dzieci dowiedziały się, co kryje trąbka widniejąca w logo Poczty Polskiej, a także mogły porównać, jak na przestrzeni czasów zmieniał się obiekt Poczty oraz pojazd listonosza. Każdy mógł sprawić przyjacielowi bądź członkom swojej rodziny niespodziankę w formie zaadresowanego listu.


Wycieczka integracyjna do Kulkolandu


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – WŁOCHY”

Włoska przygoda rozpoczęła się od kulinarnych inspiracji. Dzieci miały możliwość przygotować sobie śniadanie we włoskim stylu z tortillą w roli głównej, a na obiad Panie w kuchni zaserwowały włoskie spaghetti. Nasi mali podróżnicy poznali włoską kulturę, tradycje oraz język, a także zwiedzili kilka wybranych włoskich miast. Jednym z nich była Piza, gdzie mieli okazję wykonać charakterystyczne krzywe wieże. Kolejnym była Wenecja, którą zainspirowali się tworząc oryginalne maski i pływające gondole – łódki pełne włoskich przysmaków. Włoska muzyka dodawała uroku całej scenerii, a tańce bardzo przypadły dzieciom do gustu. Nie mogło zabraknąć również popołudniowej sjesty w bujanym kocu, która była doskonałym zakończeniem włoskiej wyprawy.


Dzień Chłopaka

„Sto lat, sto lat niech żyją żyją nam…” – zabrzmiało w naszej sali 30 września z ust wszystkich dziewczynek. Chłopcy tego dnia obchodzili swoje święto. Nie zabrakło szczerych życzeń, uścisków, dobrej zabawy, upominków i słodkości oraz pamiątkowych zdjęć. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, by ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich dzieci.


Europejski Dzień Języków Obcych

W naszej grupie 27 września przedszkolaki odbyły kulturalną podróż po różnych zakątkach Europy. Oficjalnie tego dnia rozpoczęliśmy nasz wewnętrzny projekt: „Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie”. Dzieci przyniosły wiele różnych pamiątek z całej Europy. Dzieliły się wrażeniami ze swoich podróży. Próbowały swoich możliwości językowych wypowiadając „dzień dobry” w różnych językach. Zatańczyły też grecki taniec – zorba, który sprawił im najwięcej radości.


Powitanie Jesieni

23 września powitaliśmy JESIEŃ. Dzieci miały możliwość w jesiennej atmosferze poznać wielozmysłowo otaczający świat. Unoszący się w sali zapach lawendy, słodki smak miodu czy masowanie dłoni oliwką to niektóre elementy metody Porannego Kręgu wykorzystane podczas tych zajęć. Dzieci miały jedyną okazję zjeść muchomora – babeczkę, podkreślając przy tym głośno, że prawdziwych muchomorów nie zjedzą;)


Dzień Kropki

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką” Grupa Małego Odkrywcy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki w wyjątkowym stylu. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok historii Vashti, która obudziła w dzieciach kreatywność oraz pomogła odkryć ich własne wyjątkowe talenty. Łącząc zabawę z edukacją poznały, czym jest PJM (Polski język migowy), a w kolejnych zajęciach poprowadzonych przez naszą Panią Pedagog miały okazję nauczyć się migać kilku zwrotów. A wszystko zaczęło się od niewielkiej kropki…


Pierwsza wycieczka Małych Odkrywców

Grupa Małego Odkrywcy korzystając z pięknej pogody wyruszyła na pierwszą swoją pieszą wycieczkę nad zalew w Otałęży. Wszystkim dopisywał wspaniały nastrój. Każdy mógł aktywnie spędzić ten dzień: korzystając z placu zabaw, puszczając bańki mydlane, skakając na gumie czy grając w piłkę nożną. Dzieci przy pomocy swoich lup, jak przystało na Małego Odkrywcę, poznawały z bliska otaczającą przyrodę. Niebywałą atrakcją okazał się pokaz samolotu sterowanego pilotem. Gościom wypoczywającym nad zalewem, którzy miło przyjęli naszą gromadkę serdecznie dziękujemy 🙂


Kodeks Przedszkolaka

„Jestem Królem, dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię,

zamiast walić z grubej rury – wolę trochę mieć kultury…”

Grupa Małego Odkrywcy poznała zbiór zasad, które należy stosować w przedszkolu.

Dzieci głośno i wyraźnie zaznaczyły jak ważne są magiczne słowa: „PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM”.

Kodeks został przyjęty w grupie i podpisany odbiciem dłoni.

Kolejnym ważnym zadaniem jest przestrzeganie tych zasad, a solidnie utkana w symboliczny sposób

NIĆ PRZYJAŹNI nigdy nie zostanie zerwana.


Zakończenie roku szkolnego 2020/2021