Grupa Małego Odkrywcy

„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – UKRAINA”

            W kolejnej odsłonie naszego projektu przedszkolny czas został poświęcony na przybliżenie tradycji i kultury ukraińskiej. Ten dzień był wyjątkowy, a to za sprawą wyjątkowych Gości 🙂       

             Szansa na podzielenie się zwyczajami obrzędów związanych z Wielkanocą, kulinarnymi inspiracjami, a przede wszystkim praktyczna nauka języka obcego, to zarazem dla nas jak i naszych wschodnich Sąsiadów niesamowita wymiana doświadczeń. Zabawy z wykorzystaniem sigumy czy chusty animacyjnej to tylko część grupowej integracji. Przezwyciężanie barier nieśmiałości udało się nawet naszemu najmłodszemu bohaterowi.Największą atrakcją była możliwość lepienia pierogów z ciastoliny, co mimo różnic kulturowych wyszło nam jednakowo znakomicie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i odkrywanie nowych nieznanych nam wartości.


„ Wiosna wiosna wiosna ach to ty…”

Uroczyste powitanie WIOSNY tym razem odbyło się w nieco nietypowy sposób. Pani WIOSNA przygotowała dla dzieci niespodziankę – przysłała list wraz z paczką, w której znaleźliśmy zadania – zagadki do wykonania oraz elementy do stworzenia Marzanny. Pani WIOSNA chciała sprawdzić, czy poradzimy sobie z takimi zadaniami jak:

* zjedzenie cytrynowych smakołyków,

* wykonanie wiosennych kalendarzy,

* przygotowanie piosenki z akompaniamentem klawesów,

* udzielenie prawidłowych odpowiedzi na wiosenne zagadki.

Wszystkie zadania zostały wykonane perfekcyjnie. Dzieci zapakowały gotową Marzannę do pudełka, by czym prędzej wysłać ją na Antarktydę.


18 marca 2022 r. – Spotkanie z panią MASAŻYSTKĄ

Tego dnia gościliśmy w naszej grupie panią Anetę Pezda, która jest masażystką. Pani Aneta przybliżyła nam tajniki swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, kiedy wykonuje się masaż leczniczy, w jakim celu oraz jak unikać okazji do pojawienia się problemów ze zdrowiem. Każdy miał możliwość odczuć na własnej skórze jak taki masaż jest przyjemny bądź sprawdzić swoje umiejętności w ćwiczeniach równoważnych i rozciągających.


„Kobiety… jak kwiaty wiosny
wciąż gustują w nowych fasonach
uśmiechają się ciepło i czule
i nie więdną gdy toną w ramionach.

Świeżą wiosną pachną i rankiem
gdy się nimi zachwycasz codziennie.
pięknem serca radujesz i blaskiem
i otaczasz troską niezmiennie…”

Krystyna W. Bugajczyk

DZIEŃ KOBIET – 8 marca 2022 r.

POKAZ MODY W GRUPIE MAŁEGO ODKRYWCY


W karnawale, w karnawale dookoła wielkie bale…”

         Tego dnia nasza sala zamieniła się w wielką salę balową. Nie mogło zabraknąć różnobarwnych ozdób, konfetti, balonów czy zabaw z sigumą oraz bibułowymi pomponami. Do przedszkola przybyły królewny, wróżki, kotki oraz bohaterowie znanych bajek. Oczywiście nie mogliśmy pominąć ważnego elementu balu, którym był wybór królowej i króla ;). Rodzice natomiast zadbali o część kulinarną i przygotowali smaczne przekąski, za co im serdecznie dziękujemy.


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – NIEMCY”

         W kolejnej odsłonie naszego projektu poznaliśmy naszego zachodniego sąsiada. Dzieci odkryły podstawowe niemieckie zwroty, wskazały państwo na mapie, zaznajomiły się z kolorami flagi oraz z najważniejszymi miastami i ich zabytkami. Mali Odkrywcy tym razem przenieśli się w baśniową podróż za sprawą Braci Grimm. Zamek Neuschwanstein stał się inspiracją do zaprojektowania własnej przestrzennej budowli. Zadaniem kulinarnym podczas tej przygody było wykonanie niemieckiej flagi z wykorzystaniem krakersów, nutelli, mango, banana oraz truskawkowego dżemu, a następnie ich degustacja.


Magia Świąt Bożego Narodzenia

         W oczekiwaniu na tegoroczne święta Bożego Narodzenia dzieci uczyły się pastorałek, kolęd, świątecznych układów tanecznych, a także odkrywały swój talent kulinarny poprzez pieczenie i ozdabianie pierniczków. W świątecznej scenerii nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Choinkowy zawrót głowy” oraz udział w wymianie pocztówkowej kartek bożonarodzeniowych –  Kartki z Iskierkami Emocji w ramach realizowanego projektu edukacyjnego – Emocja.


Dnia 14 grudnia grupa przedszkolna Małego Odkrywcy wybrała się na wycieczkę do kina Cinema 3D w Mielcu. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt. „Pszczółka Maja – Mały Wielki Skarb”. Przedszkolaki wspólnie z Mają i Guciem wyruszyli z tajną misją uratowania małej księżniczki mrówek. Dzieci były zachwycone i chętne na kolejny seans filmowy. Dodatkową atrakcją był poczęstunek w KFC oraz wizyta w salonie biżuterii APART, gdzie dzieci otrzymały firmowe pudełeczka na drobiazgi – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙂


Dzień zimowych wrażeń

         Tym razem wykorzystaliśmy elementy metody Porannego Kręgu do odkrycia zimowych doznań. Zapach miętowej herbaty, smak miętowych pastylek,  dotyk wkładów mrożących oraz garderoba w kolorach: białego i niebieskiego to wieloaspektowe poznawanie otaczającego świata. Podczas zabaw w zimowym stylu nie mogło również zabraknąć lepienia bałwana. Mimo braku śniegu udało się nam stworzyć piękne rzeźby – tym razem jednak z użyciem mąki ziemniaczanej i pianki do golenia 🙂„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
I każde dziecko prezent dostanie”.

…Święty Mikołaj w tym roku nie zapomniał również o naszych Przedszkolakach – wspaniałe prezenty wywołały wiele radości na dziecięcych twarzach. Dzieci także przygotowały kartkę upominkową dla tego ważnego Gościa oraz specjalną wokalną dedykację.ZABAWA ANDRZEJKOWA

„Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe dary…”

            29 listopada Grupa Małego Odkrywcy przeniosła się w świat zaczarowanych wróżb. Dzieci otrzymały interaktywny list od wróżki, w którym dostały informację o tajemniczym skarbie ukrytym w sali. Jednak, by go znaleźć miały do wykonania wiele niełatwych zadań. Każdy miał okazję dowiedzieć się, kim zostanie w przyszłości i czym los nas jeszcze zaskoczy 😉


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – FRANCJA”

„Czy byliście już we Francji? Francja słynie z elegancji
W szczególności w jej stolicy. W mieście Paryż, na ulicy
Widać jak z żurnala stroje – Najmodniejsze barwy, kroje.”
D. Strzemińska-Więckowiak

Kolejnym przystankiem naszej podróży była Francja. Podczas zajęć dzieci wcieliły się w role projektantów, gdyż nie mogliśmy pominąć zaprezentowania paryskiej mody. Każdy z uczestników skosztował francuskiego makaronika i oczywiście bagietki z owocowym dodatkiem. Dzieci zatańczyły w rytmach francuskich walczyków i skonstruowały swoją wieżę Eiffla.


22 listopada 2021 r. grupa Małego Odkrywcy obchodziła DZIEŃ PRAW DZIECKA. Dzieci poznały swoje prawa oraz obowiązki, które powinny przestrzegać. Tego dnia przyszły ubrane na niebiesko na znak solidarności z dziećmi z całego świata. Podczas zajęć grupa zapoznała się z symbolicznymi kartami praw tworzących międzynarodową umowę – Konwencję o prawach dziecka. Wesołe zabawy i wspólny integracyjny taniec miały podkreślić charakter tego ważnego dnia.


Wycieczka do piekarni oraz na pocztę w Czerminie

Nasza grupa wspólnie z klasą II wybrała się na wycieczkę do piekarni, by móc z bliska poznać pracę piekarza. Z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się, jak wyglądają maszyny służące do produkcji pieczywa. Na dzieciach największe wrażenie wywarł ogromny piec do wypiekania oraz łopaty do wkładania ciasta. Piekarz z wieloletnim stażem przedstawił nam etapy powstawania chleba oraz oprowadził po całej piekarni, a obecny Kierownik szczodrze obdarował pączkami, nawet z podwójną marmoladą. Po wizycie w piekarni udaliśmy się na pocztę, by wysłać kartkę w ramach uczestnictwa w wymianie pocztówkowej z Przedszkolem w Bełku. Dzieci utrwaliły sobie proces wysyłania listu i wszystkie niezbędne dane, które powinny się na nim znaleźć.


Spotkanie z panią Pielęgniarką ze szpitala im. E. Biernackiego w Mielcu

Tego dnia Grupa Małego Odkrywcy dowiedziała się, na czym polega zawód pielęgniarki. Pani Karolina zademonstrowała dzieciom jak prawidłowo założyć opatrunek, zmierzyć temperaturę, podpiąć kroplówkę czy jak zmierzyć ciśnienie. Pani Pielęgniarce szybko udało się przekonać do siebie dzieci, które oswoiły się nawet z widokiem „groźnych igieł”.


Dzień Poczty Polskiej

19 października Grupa Małego Odkrywcy miała okazję zaznajomić się z funkcjonowaniem poczty oraz z zawodem listonosza. Dzieci dowiedziały się, co kryje trąbka widniejąca w logo Poczty Polskiej, a także mogły porównać, jak na przestrzeni czasów zmieniał się obiekt Poczty oraz pojazd listonosza. Każdy mógł sprawić przyjacielowi bądź członkom swojej rodziny niespodziankę w formie zaadresowanego listu.


Wycieczka integracyjna do Kulkolandu


„Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie – WŁOCHY”

Włoska przygoda rozpoczęła się od kulinarnych inspiracji. Dzieci miały możliwość przygotować sobie śniadanie we włoskim stylu z tortillą w roli głównej, a na obiad Panie w kuchni zaserwowały włoskie spaghetti. Nasi mali podróżnicy poznali włoską kulturę, tradycje oraz język, a także zwiedzili kilka wybranych włoskich miast. Jednym z nich była Piza, gdzie mieli okazję wykonać charakterystyczne krzywe wieże. Kolejnym była Wenecja, którą zainspirowali się tworząc oryginalne maski i pływające gondole – łódki pełne włoskich przysmaków. Włoska muzyka dodawała uroku całej scenerii, a tańce bardzo przypadły dzieciom do gustu. Nie mogło zabraknąć również popołudniowej sjesty w bujanym kocu, która była doskonałym zakończeniem włoskiej wyprawy.


Dzień Chłopaka

„Sto lat, sto lat niech żyją żyją nam…” – zabrzmiało w naszej sali 30 września z ust wszystkich dziewczynek. Chłopcy tego dnia obchodzili swoje święto. Nie zabrakło szczerych życzeń, uścisków, dobrej zabawy, upominków i słodkości oraz pamiątkowych zdjęć. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie, by ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich dzieci.


Europejski Dzień Języków Obcych

W naszej grupie 27 września przedszkolaki odbyły kulturalną podróż po różnych zakątkach Europy. Oficjalnie tego dnia rozpoczęliśmy nasz wewnętrzny projekt: „Mały Odkrywca w podróży palcem na mapie”. Dzieci przyniosły wiele różnych pamiątek z całej Europy. Dzieliły się wrażeniami ze swoich podróży. Próbowały swoich możliwości językowych wypowiadając „dzień dobry” w różnych językach. Zatańczyły też grecki taniec – zorba, który sprawił im najwięcej radości.


Powitanie Jesieni

23 września powitaliśmy JESIEŃ. Dzieci miały możliwość w jesiennej atmosferze poznać wielozmysłowo otaczający świat. Unoszący się w sali zapach lawendy, słodki smak miodu czy masowanie dłoni oliwką to niektóre elementy metody Porannego Kręgu wykorzystane podczas tych zajęć. Dzieci miały jedyną okazję zjeść muchomora – babeczkę, podkreślając przy tym głośno, że prawdziwych muchomorów nie zjedzą;)


Dzień Kropki

W ramach udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką” Grupa Małego Odkrywcy obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki w wyjątkowym stylu. Nie mogliśmy przejść obojętnie obok historii Vashti, która obudziła w dzieciach kreatywność oraz pomogła odkryć ich własne wyjątkowe talenty. Łącząc zabawę z edukacją poznały, czym jest PJM (Polski język migowy), a w kolejnych zajęciach poprowadzonych przez naszą Panią Pedagog miały okazję nauczyć się migać kilku zwrotów. A wszystko zaczęło się od niewielkiej kropki…


Pierwsza wycieczka Małych Odkrywców

Grupa Małego Odkrywcy korzystając z pięknej pogody wyruszyła na pierwszą swoją pieszą wycieczkę nad zalew w Otałęży. Wszystkim dopisywał wspaniały nastrój. Każdy mógł aktywnie spędzić ten dzień: korzystając z placu zabaw, puszczając bańki mydlane, skakając na gumie czy grając w piłkę nożną. Dzieci przy pomocy swoich lup, jak przystało na Małego Odkrywcę, poznawały z bliska otaczającą przyrodę. Niebywałą atrakcją okazał się pokaz samolotu sterowanego pilotem. Gościom wypoczywającym nad zalewem, którzy miło przyjęli naszą gromadkę serdecznie dziękujemy 🙂


Kodeks Przedszkolaka

„Jestem Królem, dobrych manier, nie przeklinam i nie kłamię,

zamiast walić z grubej rury – wolę trochę mieć kultury…”

Grupa Małego Odkrywcy poznała zbiór zasad, które należy stosować w przedszkolu.

Dzieci głośno i wyraźnie zaznaczyły jak ważne są magiczne słowa: „PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM”.

Kodeks został przyjęty w grupie i podpisany odbiciem dłoni.

Kolejnym ważnym zadaniem jest przestrzeganie tych zasad, a solidnie utkana w symboliczny sposób

NIĆ PRZYJAŹNI nigdy nie zostanie zerwana.


Zakończenie roku szkolnego 2020/2021