DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam nie tylko o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka, ale również o różnorodności językowej na świecie. Warto pamiętać, że każdy z nas odpowiada za naukę języka polskiego i powinien dbać o jego poprawność, uczyć się nowych słów, ich znaczeń oraz jak właściwie je zapisywać i wymawiać. Poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.

Obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zatroszczyć się o swój język. Postarajmy się chociaż w tym jednym dniu zadbać o „dobre polskie słowo” i poprawną polszczyznę. Pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń oraz tego, co najbardziej cenne. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

W tym roku nasza społeczność szkolna przyłączyła się do świętowania tego wyjątkowego dnia. Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznali historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz uświadomili sobie, jak ważna jest dbałość o polszczyznę. Nie zabrakło również ciekawostek, które nie tylko wywoływały zdziwienie, ale też z pewnością na długo zostaną w pamięci. Uczniowie mieli także możliwość zmierzenia się z łamańcami językowymi. Ponadto przeprowadzono rozgrywki klasowe, podczas których uczestnicy rozwiązywali zadania, które pozwoliły na sprawdzenie swoich umiejętności językowych. Obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych emocji, a co najważniejsze – zwróciły uwagę uczniów na to, jak piękny i niezwykły jest język polski.