Trzydniowa wycieczka “Poznaj Polskę”

W dniach 16-18 listopada 2021 r uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce na południe naszego województwa. Wielu z nich czekało na ten wyjazd z niecierpliwością, inni – na przykład uczniowie klasy 4 – z pewnymi obawami, ponieważ miał to być dla niektórych z nich pierwsza taka wyprawa.
Kiedy wyruszyliśmy sprzed szkoły, skierowaliśmy się do Krosna. Tam zwiedzaliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Najpierw obejrzeliśmy wystawy prezentujące różne wyroby szklane, głównie produkowane w Krośnie. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to miejsce, które stanowi oprawę tego fascynującego szklanego świata. To właśnie tutaj mogliśmy poznać ciekawą historię hut, dowiedzieć się, jak powstają szklanki, kufle, szklane ozdoby, obejrzeć interaktywne pokazy zdobienia szkła. W piwnicach obejrzeliśmy ekspozycję cennych dzieł sztuki szklanej. Zostały one wykonane przez najbardziej znanych artystów działających w Krośnie lub związanych z tym miastem. Tam również mogliśmy zwiedzić salę “szkła w fizyce”. rozmaite zajęcia, które uczą poprzez zabawę. Pracownicy pokazują, na czym polega tworzenie szkła, opowiadają o jego historii, a także pozwalają na własnej skórze przekonać się, jak wygląda sztuka dekorowania, piaskowania czy grawerowania. My wzięliśmy udział w warsztacie malowania na szkle. Każdy uczestnik wycieczki miał możliwość wykonania własnego szklanego medalionu, odciskając stempel w gorącej szklanej masie.
Drugim miejscem, jakie zwiedzaliśmy tego dnia było Muzeum Przemysłu Naftowego, znajdujące się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Ciekawy jest Budynek Administracyjny kopalni tzw. “Dom Łukasiewicza” z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną oraz drewnianą kuźnię kopalnianą z 1856 roku.
Stamtąd pojechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego “Połoniny” w Bukowcu. Tam zostaliśmy zakwaterowani w czyściutkich, ładnie wyposażonych pokojach, a po obiadokolacji przyszedł czas na wspólne rozmowy i zabawy.
Dzień drugi powitał nas pięknym słońcem, ale i lekkim mrozem, co jednak nikogo nie odstraszyło. Po śniadaniu udaliśmy się do Sanoka, gdzie zwiedzaliśmy tamtejszy skansen, a przede wszystkim Galicyjski Rynek – centrum miasteczka z początku XX wieku. który niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo – wschodniej Polski. Po krótkiej przerwie i posiłku pojechaliśmy do Komańczy, gdzie od 29 października 1955 do 28 października 1956, przebywał tu internowany przez władze PRL, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu, utworzono w klasztorze Izbę Pamięci Kardynała w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu. Na trasie naszej wycieczki była także zapora wodna w Solinie i podziwianie panoramy Jeziora Solińskiego w blasku zachodzącego słońca.
Na trzeci i ostatni dzień naszej wycieczki zaplanowane było zwiedzanie dwóch miejsc. Pierwszym było Muzeum Polaków Ratujących Żydów, gdzie poznaliśmy bohaterskie postawy Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin,a szczególności losy rodziny Ulmów.
Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady.
Po niedługiej podróży zmaleliśmy się w pięknych salach łańcuckiego zamku. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. To jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce słynąca ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych, unikalnej kolekcji pojazdów konnych, oranżerii, storczykarni ze wspaniałą kolekcją storczyków i starego malowniczego parku w stylu angielskim. Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała- więc spacer po parku został ograniczony do niezbędnego minimum.
Bardzo głodni z przyjemnością zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną, a pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice. Należy dodać, że większość kosztów wycieczki pokryła dotacja z Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach programu “Poznaj Polskę”.