Dnia 11 marca w Czerminie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej. Laureatami tego konkursu zostali uczniowie naszej szkoły z klasy IV: Kacper Kozik-I miejsce i Emilia Kuraś-II miejsce. Uczniowie ci będą reprezentować gminę Czermin Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbędzie się 12 kwietnia w Wadowicach Górnych.

   

                                                                            11 marca 2014 r.


W Szkole Podstawowej w Otałęży odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Program artystyczny pt. ,,Z kobietami źle, bez nich jeszcze gorzej" zadedykowany był wszystkim paniom i koleżankom ze szkoły.

   

                                                                                                                   7 marca 2014 r.


Wiwat pączki, wiwat chrusty, niech nam żyje czwartek tłusty.

  

           

                                                                                                            27 luty 2014r.


    14 lutego w Szkole Podstawowej w Otałęży królował kolor czerwony. Stało się tak za sprawą obchodów dnia zakochanych. Samorząd Uczniowski już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Na przerwach pojawiały się również dedykacje muzyczne dla uczniów i nauczycieli.

                                                                                                                        14 luty 2014r.


   7 lutego 2014 w naszej szkole został zorganizowany Dzień Bezpiecznego Internetu. Najpierw uczniowie klas młodszych poznawali zagrożenia związane z lekkomyślnym zawieraniem znajomości przez Internet oraz umieszczaniem różnych informacji o sobie, swojej rodzinie, następnie dowiadywali się, jak takim sytuacjom zapobiegać.
Uczniowie klas starszych także oglądali filmy prezentujące zagrożenia związane z podobnymi problemami, jak dzieci młodsze, rozszerzone o uzależnienia od gier komputerowych. Podsumowaniem tych działań było krótkie przedstawienie przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne oraz konkurs ze znajomości zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Nagrodami były słodycze ufundowane przez szkolny sklepik.

  

 

                                                                                                7 luty 2014r.


Dzień Babci i Dzień Dziadka to w naszej szkole wielkie święto. W tym roku szkolnym zaprosiliśmy Babcie i Dziadków na 18 stycznia 2014 roku. Jak zawsze i tym razem starsi państwo nie zawiedli i tłumnie przybyli na zorganizowaną dla nich uroczystość. Okazało się, że przygotowanych krzesełek jest za mało i trzeba było kilka razy donosić. Babcie i Dziadkowie z przejęciem oglądali występy swoich wnucząt. Zaczęli je najmłodsi - przedszkolaki, którzy rozbawili publiczność tekstami wierszy, piosenkami i jak zawsze uroczym zachowaniem. Po nich wystąpili uczniowie pierwszej klasy, drugiej z życzeniami dla babć i dziadków w imieniu wszystkich miesięcy w roku. Klasa trzecia pokazała, jak to było zanim babcia i dziadek stali się nimi, a klasa szósta pokazała współczesny problem rodzin, w których rodzice wyjeżdżają za chlebem za granicę, zostawiając dzieci pod opieką dziadków. Zbuntowane dzieci nie zawsze są posłuszne, doprowadzając ich do łez ze zmartwienia. Na szczęście w przedstawionej scence zbuntowana wnuczka idzie po rozum do głowy i cała historia kończy się szczęśliwie. Jednak wywołały łzy wzruszenia w oczach niektórych Babć. Po gromkim "Sto lat" Dziadkowie i Babcie mogli się spotkać przy kawie i cieście, porozmawiać, pośpiewać, powspominać...

Zdjęcia na Facebooku

                                                                                     18 stycznia 2014r.


Zbliżający się Nowy Rok
niesie wszystkim nadzieję na uspokojenie,
życzliwość i spełnienie marzeń.
W te piękne i jedyne w roku chwile,
chcemy złożyć najlepsze życzenia
pogodnych, zdrowych i radosnych dni,
szczęśliwego Nowego Roku 2014r.

Dyrekcja i uczniowie szkoły

                                                                                                         31 grudnia 2013r.


Dziś Świąteczny czas
Dzwony biją w las
Mały karpik się uśmiecha
Wnet na pierwszą gwiazdę czeka
Uszka dziś się przysłuchują
Jak kolędę podśpiewują
Barszczyk pięknie jest czerwony
Zaś jak zwykle zawstydzony.
Zdrowych Ciepłych i Pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia
życzy

                         Dyrekcja i uczniowie szkoły

                                                                                                        23 grudnia 2013r.


   Dnia 20 grudnia 2013r. w szkole odbyło się spotkanie opłatkowe na które przybył  Wójt Gminy Czermin Leon Getinger i inni zaproszeni goście.

                                                                                                               20 grudnia 2013r.   
Dzieciaki z naszej szkoły, tak jak w ubiegłym roku, również i w tym bardzo chętnie włączyły się do akcji "GÓRA GROSZA organizowanej w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2013 roku. Udało się zebrać dość sporo groszówek, z których przedszkolaki ułożyły wielkie serce i z sercem wrzuciły je do skrzynki.
                          "Każdy grosik chętnie oddamy, bo wielkie serca mamy !"

                                                                                                                10 grudnia 2013r.


 Świąteczna Paczka II

        Święta Bożego Narodzenia zapasem, pragnęlibyśmy, aby dla Wszystkich były radosne i szczęśliwe. Dlatego organizujemy w szkole zbiórkę artykułów spożywczych i środków czystości. Jeżeli każdy przyniesie chociażby jedną rzecz, święta jakiejś rodziny będą udane. Dary można przynosić od poniedziałku 10.12.2012r. do 17.12.2012r.

                                                                                                       9 grudnia 2013r.


    Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. MIKOŁAJ. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty. Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku. Tradycyjnie w dniu 6 grudnia każdy z uczniów winien mieć coś w kolorze czerwonym (mikołajowym). Podobno powoduje to, że nauczyciele patrzą na nas łaskawszym okiem.

                                                                                                           6 grudnia 2013 r.


  Święty Andrzeju, daj znać, co mnie czeka…
Troska o zapewnienie sobie szczęścia i powodzenia towarzyszyła ludziom przez wieki, dlatego zawsze istniały wróżby, zaklęcia i zabiegi magiczne. Późną jesienią, po zakończeniu wszystkich prac polowych, gdy dni były już bardzo krótkie, a wieczory bardzo długie, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, a dniem szczególnym był 29 listopada – wigilia świętego Andrzeja, którego uznawano za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcano dziewczęcym wróżbom.
W naszej szkole 27 listopada także odbyła się zabawa andrzejkowa, połączona z tradycyjnymi wróżbami. Uczniowie klasy piątej i szóstej przygotowali stanowiska z rozmaitymi wróżbami – imionami, kubeczkami, pod którymi ukryte były różne przedmioty związane z przyszłymi zawodami, w końcu odbyło się także lanie wosku i odczytywanie przeznaczenia na cieniu. Oprócz tego można było wytańczyć się do woli , chociaż niektórzy, zwłaszcza ci z młodszych klas, woleli się wybiegać. Nie mniej z zabawy wszyscy byli zadowoleni i jak się wydaje, niespecjalnie przejęli się wróżbami.

 

                                                                                                                 28 listopada 2013 r.


                                  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W tym wyjątkowym dniu każdy uczeń naszej szkoły i przedszkola przyniósł do szkoły swojego ukochanego pluszowego misia. Dzieci z przedszkola przygotowały część artystyczną - zaśpiewały piosenkę pt. "Sześć sekretów misia" oraz wykonały pokaz wierszyka "Jestem niedźwiadek".
Dodatkową atrakcją była prezentacja na temat Misiów Świata Bajek przygotowana przez panią A. Zadrapę oraz konkurs wiedzy o misiach. Wszystko zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.         

             

                                                                                                                  25 listopada 2013 r.


Nasza szkoła zakwalifikowała sie do drugiej edycji "Klubu Pancernika Gustawa".
Podobnie jak w ubiegłym roku zajmiemy się bezpieczeństwem na drodze, w samochodzie, a szczególnie przewożeniem dzieci w fotelikach oraz zapinaniem pasów przez wszystkich pasażerów.

www.klubpancernika.pl

                                                                                                                    21 listopada 2013 r.


  20 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I , II i III odbyły wycieczkę do Mielca na przedstawienie teatralne "BAJKI P". Uczniom szczególnie podobały się postacie i ich kostiumy. Najzabawniejszy był wilk. Bajki przekazywały morał do zapamiętania.
Udało nam się również zwiedzić park przy Pałacu Oborskich oraz stadion mielecki i pływalnię.

 

                                                                                                              20 listopada 2013 r.


  W piątek 8 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali sie na apelu z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Uczniowie klasy szóstej prowadzili to uroczyste spotkanie, przypominając najważniejsze fakty z tysiącletniej historii naszego państwa ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn utraty niepodległości, walk o jej odzyskanie, aż po rok 1918. Wszyscy uczniowie wzięli udział w krótkim koncercie pieśni patriotycznych. Na zakończenie klasa szósta przygotowała krótki konkurs wiedzy o Polsce i jej historii. Było bardzo uroczyście, podniośle, nawet najmłodsi uczniowie zachowali powagę aby rozumieli, że to ważne święto.

Więcej zdjęć na Facebooku

                                                                                                         8 listopada 2013 r.


     Dnia 23 października 2013 roku odbyło sie pasowanie pierwszoklasistów. Na pasowanie, oprócz rodziców, nauczycieli i uczniów przybyła dobra i zła wróżka. Zła wróżka chciała popsuć uroczystość, ale szczęśliwie dała się przebłagać i ostatecznie nawet pomogła przeprowadzić pasowanie. Uczniowie pierwszej klasy musieli zdać egzamin recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz wykazując się wiadomościami z zakresu poruszania się po drodze i odpowiedniego zachowania w szkole. Po egzaminie nastąpiło uroczyste ślubowanie, pasowanie oraz błogosławieństwo. Na koniec pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami oraz przywitani przez uczniów klasy 2 i szkolną grupę teatralną, która przedstawiła wszystkim kłopoty bajkowych postaci.

Więcej zdjęć na Facebooku

                                                                                                           24 października 2013 r.


14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, oficjalne święto obchodzone co roku przez tysiące nauczycieli, pedagogów, wychowawców i wszystkich pracowników oświaty.
Samorząd Uczniowski we współpracy ze wszystkimi uczniami Szkoły Podstawowej
w Otałęży przygotował program artystyczny wyrażający podziękowania i wdzięczność swoim nauczycielom oraz przedstawiając rys historyczny Dnia Nauczyciela.
14 października 1773 roku sejm Rzeczpospolitej zatwierdził Komisję Edukacji Narodowej, pierwszą w Europie państwową władzę oświatową powołaną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej inicjatorami była grupa działaczy oświeceniowych związanych z królem.
Komisja, słusznie nazwana pierwszym na świecie ministerstwem oświaty, przeprowadziła trudne dzieło zeświecczenia szkolnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o program nauczania. Położyła duży nacisk na nauki ścisłe, na opanowanie języka, historii i geografii narodowej, ograniczając łacinę i usuwając teologię. Dla ukształtowania postawy obywatelskiej wprowadzono "naukę moralną", rodzaj świeckiej etyki.
Pod kierownictwem Komisji znalazły się 74 szkoły średnie, podzielone na tzw. szkoły wydziałowe i podporządkowane im podwydziałowe.
Komisja interesowała się także sytuacją w szkołach parafialnych, wydając dla nich podręczniki i kształcąc nauczycieli. W 1775r. powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowaniem nowego programu i nowych podręczników oraz unowocześnieniem metod nauczania.
KEN zorganizowała trzystopniowe szkolnictwo, oparte na hierarchicznej zależności niższych szczebli od wyższych. Najniższy z nich stanowiła szkoła elementarna, która miała stać się powszechną szkołą ogólnokształcąca przygotowującą uczniów do nauki w szkole średniej. Drugi szczebel w systemie oświatowym stanowiła szkoła średnia - początkowo 6-letnia, później 7-letnia - zwana najpierw szkołą wojskową, potem wydziałową, przeznaczona w zasadzie dla szlachty, po Sejmie Czteroletnim kształcąca również synów mieszczańskich.
Najwyższy szczebel w hierarchii oświaty stanowiły: Akademia Krakowska i Akademia Wileńska - przekształcone przez KEN w Szkołę Główną Koronną.
Na mocy zarządzenia KEN z 1780r. ustanowiono jedyny w Polsce tzw. stan akademicki. W 1783r. KEN wydała państwowy kodeks szkolny, określający założenia programowe i zasady organizacyjne zreformowanego szkolnictwa. KEN dokonała w polskim szkolnictwie zmiany, jakie systemom oświatowym krajów zachodniej Europy przyniosła dopiero rewolucja francuska w 1789r.KEN zlikwidowała monopol oświatowy kościoła, realizowała postępowe idee pedagogiczne swoich czasów, wprowadziła nowoczesne programy, metody i organizację nauczania, dążyła do zmniejszenia różnic stanowych w oświacie. Stworzyła system edukacji, który nie ograniczał się do kształcenia umysłu, lecz także miał służyć rozwojowi człowieka i obywatela. KEN działała do 1794r. Powstanie Komisji Edukacji Narodowej było wielkim krokiem w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach podstawowym, średnim i wyższym.
Po poważnej części przypominającej nam historię październikowego święta przed pracownikami szkoły wystąpili uczniowie. Począwszy od oddziału przedszkolnego, wszystkie klasy przedstawiły wierszyki, wiersze i piosenki dla swoich wychowawców.
Zakończyła klasa szósta pięknymi słowami podziękowań:

                                    Drodzy Nauczyciele!

My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Otałęży pragniemy z uznaniem odnieść się do trudu
i wysiłku, jaki wkładacie w nauczanie i wychowanie kolejnych pokoleń uczniów.
Trudno znaleźć słowa które byłyby dość piękne, aby podziękować Wam, drodzy nauczyciele za pracę, poświęcenie, serce i czas, jaki nam ofiarowujecie.
Nasze podziękowanie to wdzięczność i obietnica, że dzięki wam wyrośniemy na wartościowych ludzi.
Pragniemy wszystkim nauczycielom i pracownikom Otałęskiej oświaty złożyć najserdeczniejsze życzenia – abyście byli zdrowi, zadowoleni z pracy, którą wykonujecie, zadowoleni z nas.
Emerytowanym pedagogom życzymy pogody ducha i samych miłych wspomnień z wieloletniej pracy zawodowej. Dziękujemy wam i z całego serca życzymy sto lat  pomyślności.
 

Więcej zdjęć na Facebooku

                                                                                                           14 października 2013 r.


  2 i 3 października byliśmy na wycieczce w Zakopanem. Stolica Tatr przywitała nas wprawdzie zachmurzonym niebem i lekko prószącym śniegiem, nie zepsuło nam to jednak humorów. Odbyliśmy długi spacer po Dolinie Kościeliskiej, przewędrowaliśmy Jaskinię Mroźną i podziwialiśmy piękny Staw Smreczyński. Po odpoczynku w schronisku na hali Ornak wróciliśmy do autobusu, żeby pojechać na nocleg.
Dzień drugi był równie atrakcyjny. Najpierw spacerowaliśmy po Dolinie Strążyskiej, podziwiając panoramę Giewontu. Dotarliśmy do wodospadu Siklawica, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Po powrocie do Zakopanego wyciągiem krzesełkowym wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew. Jej wysokość zrobiła na nas wielkie wrażenie. Zjechaliśmy na dół wyciągiem, aby wspiąć się na Gubałówkę. Stamtąd podziwialiśmy panoramę Zakopanego i piękne widoki na góry. Na Krupówkach kupiliśmy pamiątki- większość zaopatrzyła się w czapki. W drodze powrotnej nad Białką rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy pieczoną kiełbasę. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy pod szkołę, gdzie czekali na nas rodzice. Już planujemy następną wycieczkę na wiosnę.

 

Więcej zdjęć na Facebooku

                                                                                                          4 października 2013 r.


Nowy rok szkolny

Być starszym to marzenie dzieci,
A przecież czas tak szybko leci,
Mija godzina za godziną,
Nim się spostrzegłeś rok upłynął!
I nowa bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach zasób nowej wiedzy. [...]

                                           Jan Brzechwa

    Po dwóch miesiącach wakacji na szkolnych korytarzach znowu jest głośno. Dla uczniów to koniec lenistwa i początek ponownej pracy w nowym roku szkolnym 2013/2014.

                                                                                                              2 września 2013 r.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11